ДЕОНТОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ПОЛІЦЕЙСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ЗМІСТ, СУЧАСНІ ВІТЧИЗНЯНІ СТАНДАРТИ

  • Д. І. Гладчук Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ
Ключові слова: деонтологія, засади, поліцейська діяльність, забезпечення прав людини, деонтологічні стандарти

Анотація

У статті розглянуто поняття і сутність деонтологічних засад поліцейської діяльності в розрізі правової науки та практичної правоохоронної діяльності Міністерства внутрішніх справ України. Визначено та обґрунтовано основні аспекти змісту деонтологічних засад поліцейської діяльності, зокрема: психологічний, професійно-правовий, соціальний та естетичний. Здійснено аналіз вітчизняних нормативно-правових актів щодо закріплення та регламентації деонтологічних стандартів поведінки поліцейського. З’ясовано, що в Правилах етичної поведінки поліцейського визначено завдання, обов’язки та правові заборони, що у своїй сукупності охоплюється змістом поняття «деонтологічні стандарти», а не правила етичної поведінки. Автором наголошено на необхідності законодавчого врегулювання цього питання. Окремої уваги заслуговують положення Правил етичної поведінки поліцейського щодо взаємодії поліції з населенням в аспекті забезпечення прав і свобод людини і громадянина, адже суспільство через систему сплати податків здійснює фінансове забезпечення діяльності поліцейського і сподівається, що натомість їхні права і свободи будуть захищені, на вулицях будуть панувати публічний порядок і безпека, а працівники поліції діятимуть у дусі взірцевої поведінки законослухняних громадян. Установлено, що взаємозалежність поліції і суспільства впливає на ефективність поліцейської діяльності, розуміння суспільних настроїв, мети та призначення тих чи інших заходів примусу чи обмеження прав, а також це свідчить про соціальну зрілість суспільства, рівень правової культури та правової свідомості населення, морально-професійний потенціал поліцейських тощо. Як підсумок, автором визначено, що предметом поліцейської деонтології є проблеми належної поведінки працівників поліції, деонтологічні засади її діяльності.

Біографія автора

Д. І. Гладчук, Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ

ад’юнкт кафедри теорії та історії держави і права

Посилання

Алєксєєва Ж.М. Образ юриста в сучасній європейській культурі : дис. … канд. юрид. наук : 12.00.12 «Філософія права». Київ, 2008. 175 с.

Гіда Є.О. Деонтологічні засади діяльності міліції України у сфері правопорядку : дис. … доктора юрид. наук : 12.00.01 «Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень». Київ, 2012. 683 с.

Понятие юридической деонтологии как науки и учебной дисциплины : ее предмет. URL: http://

www.yurist-online.com/uslugi/yuristam/literatura/deont/01.php

Деонтология. Современная энциклопедия. URL: http://www.announcement.ru/enc_letter/enc_

_37600_133_91.html

Міжнародна поліцейська енциклопедія : У 10-ти т. Київ : Концерн Видавничий Дім «Ін Юре»», 2003. Том 1: Теоретико-методологічні та концептуальні засади поліцейського права та поліцейської деонтології. 1232 с.

Почтовий М.М. Правові засади правової політики держави : дис. … канд. юрид. наук : 12.00.01 «Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень». Київ, 2012. 244 с.

Беличева С.А., Беляева Л.И., Буданов А.В. Юридическая педагогика ; под ред. проф. А.М. Столяренко. Москва : ЮНИТИ-ДАНА, Закон и право, 2004. 895 с.

Бандурка О.М., Скакун О.Ф. Юридична деонтологія : підруч. Харків : Вид-во НУВС, 2002. 336 с.

Правила етичної поведінки поліцейських : наказ МВС України від 09.11.2016 р. № 1179. URL:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1576-16#Text

Тенедиев П.Ю. Социально-правовые аспекты использования профессиональной деонтологии в деятельности органов внутренних дел : дисс. … кандидата юрид. наук : 12.00.13. Москва, 1996. 194 c.

Опубліковано
2021-02-11
Розділ
Статті