ПРИЧИНИ ТА ПЕРЕДУМОВИ РОСІЙСЬКОЇ ЕКСПАНСІЇ ЩОДО ТЮРКСЬКИХ ТА УГРО-ФІНСЬКИХ НАРОДІВ (ОСТАННЯ ЧВЕРТЬ XV – СЕРЕДИНА ХІХ СТ.)

ІСТОРИКО-ПРАВОВА ОЦІНКА

  • О. Ю. Іванов Національна академія Служби безпеки України
Ключові слова: стратегічне значення, підкорення, тюрки, угро-фіни, російська експансія

Анотація

У статті в контексті сучасної агресивної політики Російської Федерації на міжнародній арені подано систем- ний аналіз причин та передумов російської експансії щодо тюркських та угро-фінських народів на різних етапах історії, які зумовили подальший асиміляційний ухил політики щодо них. Розкрито стратегічне значення про- сторів Середньої Азії та Сибіру для Російської імперії, що визначало особливості її політики щодо цих терито- рій. З’ясовано, що всі завоювання супроводжувалися ретельним збиранням відомостей про підкорювані народи, у зв’язку з чим продемонстровано особливості роботи чиновництва в цьому напрямі та висвітлено основні групи джерел відомостей про населення і території тюркських та угро-фінських державних утворень, серед яких – спо- гади і щоденники учасників військових походів, записки і щоденники мандрівників, а також статистичні відомо- сті та аналітичні матеріали органів влади, створених після захоплення територій. При цьому вказано, що систе- матичне і впорядковане накопичення царським урядом докладних відомостей про стан справ у азіатських народів завжди відбувалося з використанням налагодженої системи постійних інформаторів. Підкреслено наявність потужного ідеологічного підґрунтя російського експансіонізму, яке проявилось і у випадку з цими етносами. Наголошено на особливій ролі пропагандистського складника в забезпеченні передумов для російської експансії, а також на ретельній попередній роботі з місцевим населенням. Виходячи з проаналізованих у ході дослідження документальних джерел та імперської історіографії, висвітлено фактори, котрі, з точки зору представників царату, зумовлювали важливе воєнно-стратегічне значення тюркських та угро-фінських територій для Російської імперії. У процесі дослідження автор дійшов висновку, що причини та передумови російської експансії щодо тюркських та угро-фінських народів у різні часи опосередковувалися такими факторами, як «цивілізаційна місія» Москви, колоніалізм як основа її зовнішньої політики, а також необхідність «захисту кордонів» (причому як власних, так і західноєвропейських держав).

Біографія автора

О. Ю. Іванов, Національна академія Служби безпеки України

кандидат юридичних наук, старший викладач кафедри теорії та історії держави і права

Посилання

Костенко Л. Средняя Азия и водворение в ней русской гражданственности. Санкт-Петербург, 1870. 358 с.

Левтеева Л.Г. Присоединение Средней Азии к России в мемуарных источниках (историография проблемы). Ташкент : Изд-во «Фан» Узбекской ССР, 1986. 143 с.

Документы по истории коми. Сыктывкар, 1985. 386 с.

Олонецкий сборник. Петрозавдоск, 1886. Выпуск 2-й. 364 с.

Ядринцев Н.М. Сибирь как колония в географическом, этнографическом и историческом отношении.

Санкт-Петербург, 1892. 720 с.

Фишер И.Е. Сибирская история. Санкт-Петербург : Типогр. Акад. наук, 1774. 631 с.

Похлёбкин В.В. Татары и Русь. 360 лет отношений Руси с татарскими государствами в XIII–XVI вв.,

–1598 гг. : справочник. Москва : Междунар. отношения, 2001. 192 с.

Опубліковано
2021-02-11
Розділ
Статті