ДО ПРОБЛЕМИ ТИПОЛОГІЇ ПРАВОВОЇ СИСТЕМИ СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ

  • В. О. Чукаєва Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара
Ключові слова: правова система, класифікація правових систем, слов’янська правова система, євразійська правова система, правова система «перехідного становища» розвитку державності

Анотація

На сучасному етапі Україна перебуває в процесі інтеграції в систему європейського права. З огляду на це поча- лися реформи в різних сферах життя суспільства. Особливо це зачіпає правове поле. Відбувається зміна законо- давства за європейськими стандартами. Це стосується конституційного, адміністративного, цивільного, фінан- сового та інших галузей права. Суспільство в очікуванні поліпшення якості життя та ефективності діяльності державної влади. Однак результат реформ негативний. Тому назріло питання як практичне, так і теоретичне – визначити можливість імплементації сучасної пра- вової системи України в романо-германську. Саме романо-германська правова система є основою формування європейських стандартів в ЄС. Для визначення такої можливості й потрібно об’єктивно визначити тип правової системи України на сучасному етапі. У статті зроблено спробу проаналізувати вивченість цієї проблеми як у теорії права, так і в науці порівняльного правознавства. Це оцінка стану вивчення питання класифікації правових систем у порівняльному правознавстві. Визначено основні позиції вчених-компаративистів на сучасному етапі. Так само розглядається питання про особливості формування правової системи України в ракурсі історичного процесу розвитку суспільства. Автор так само обґрунтовує свою позицію про можливість нової типології правових систем з урахуванням «слов’янської правової системи», «радянської» і «євразійської». Розглядається проблема про вивчення наслідків впливу радянського права на правові системи колишніх рес- публік Радянського Союзу. Наявне нове правове поле в суспільстві, яке сформувалося в межах його перехідного періоду від соціалістичної формації до капіталістичної, і це не можна не враховувати під час формування типоло- гії правових систем сучасного світу. У статті висувається необхідність вивчення правової системи «перехідного періоду» колишніх республік Радянського Союзу. Автор так само позначає, що сьогодні узагальнюючих наукових праць із вивчення нової типо- логії правових систем «перехідного періоду» в юриспруденції немає. Автор також викладає в статті особливість вивчення цієї проблеми, яке повинно бути комплексним і в межах історичного процесу розвитку державності.

Біографія автора

В. О. Чукаєва, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара

кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри теорії держави і права, конституційного права і державного управління

Посилання

Див.: Порівняльне правознавство : підручник / за заг. ред. О.В. Петришина. Харків : Право, 2012. 272 с.; Алексеев С.С. Общая теория права: курс в двух томах. Москва : Юрид. лит. 1981. Т. 1. 361 с.; 1982. Т. 2. 360 с.; Тихомиров Ю.А. Курс сравнительного правоведения. Москва : Издательство НОРМА, 1996.

с.

Марченко М.Н. Курс сравнительного правоведения. Москва : ООО «Городец-издат», 2002. – 1068 с.

Арановский К.В. В преддверии сравнительного правоведения. Правоведение. 1998. № 2 (221). С. 57–68.

Конституція України. Київ : Юрист, 2014. 48 с.

Кравчук М.В. Проблеми теорії держави і права. Київ : Професіонал, 2004. 400 с.

Скакун О.Ф. Общее сравнительное правоведение: основные типы (семьи) правовых систем мира.

Київ : Видавничій Дім «Ін Юре», 2008. 464 c.

Мірошниченко М.І. Методологічні передумови класифікації правової системи України. Право України : Респ. юрид. журнал. 11/2003. № 11. С. 33–36.

Синюков В.Н. Российская правовая система. Москва : Норма 2010. 672с.

Оборотов Ю.М. Традиції та інновації у правовому розвитку. Психологія і суспільство : Укр. наук-екон. та соц.-псих. часопис. 01/2004. № 1. С. 15–42; Оборотов Ю.М. Євразійська правова сім’я: перетворення нашого права. Конституційне будівництво в Україні: теорія і практика : матеріали міжн. наук.-практ. конф., присв. 4-й річниці Конституції України, 1–3 червня 2000 р.; Закарпаття, Україна. Ужгород, 2000. С. 195–198.

Кульпин Э.С. Цивилизационный феномен Золотой Орды. Колонизация Южнорусских степей в XIII – XV вв. Общественные науки и современность. 2001. № 3. С. 74–89.

Клименко О.С. Формування українського права та його взаємодія з іншими правовими системами.

Право України. 2001. № 9. С. 85–88.

Почекаев Р.Ю. Право Золотой Орды. Казань : Изд-во «Фэн» АНРТ, 2009. 260 с.

Чиркин В.Е. Основы сравнительного государствоведения. Москва: Издательский дом «Артикул»,

352 с.

Опубліковано
2021-02-11
Розділ
Статті