ОГЛЯД МІСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ У СПОЛУЧЕНОМУ КОРОЛІВСТВІ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ І ПІВНІЧНОЇ ІРЛАНДІЇ

  • В. Р. Нестор
Ключові слова: міське самоврядування, місцеве самоврядування, місто, міська територіальна громада, територіальна громада, публічна влада

Анотація

У статті рекомендовано під час дослідження міського самоврядування у Сполученому Королівстві звернути увагу та досліджувати тільки відповідний досвід Англії. По-перше, більшість сіті розташована саме на території Англії. Англія має найвищий показник урбанізованості, а також не тільки найвищий відсоток сіті на квадратний кілометр площі, але й найвищий показник міських населених пунктів загалом (тобто і сіті, і великих таунів). По-друге, це дасть змогу запропонувати рецепцію тих рішень, підходів, принципів тощо, які вже пройшли перевірку часом, адже в Шотландії, Уельсі та Північній Ірландії місцеве самоврядування було відреформовано на початку ХХІ століття, реформа відбувається й досі, а в Англії муніципальне законодавство було та залишається стабільним. Третім аргументом на користь того, щоб досліджувати тільки англійський досвід міського самоврядування, є те, що це дасть можливість вдалого застосування методу абстрагування. Абстрагуючись від доволі подібних і таких, що поки що розрізняються досить незначними деталями, підходів до організації міського самоврядування в Англії, Уельсі, Шотландії та Північній Ірландії, буде легше запропонувати аргументовані висновки та пропозиції щодо рецепції позитивного досвіду. Нарешті, наголошено, що на сучасному етапі міське самоврядування зокрема та місцеве самоврядування зага- лом в Англії є найбільш різноманітним і різноваріантним. За винятком можливості утворити комбіновані муніципальні органи та органи муніципального управління Великого Лондона, на території Англії є ще два підходи до утворення органів муніципального управління. Перший підхід застосовується в разі, коли йдеться про організацію місцевого самоврядування в неметрополі- тенських графствах. У такому разі утворюється рада графства, на яку покладається розв’язання питань освіти, вивіз та переробка сміття, стратегічне планування розвитку цієї адміністративно-територіальної одиниці. У неметрополітенських дистриктах також утворюються ради, на які покладається значно більше повноважень із забезпечення муніципальними послугами місцевого населення. Ці ради мають свої виконавчі органи, а також населення шляхом прямих виборів обирає їхнього лідера. Другий підхід застосовується в разі, коли йдеться про організацію місцевого самоврядування в унітарних округах. У такому разі утворюється рада унітарного округу, яка також має свій виконавчий орган і свого лідера (інколи його йменують «мером», це залежить від організаційно-правової форми місцевого самоврядування).

Біографія автора

В. Р. Нестор

кандидат юридичних наук

Посилання

Мішина Н.В. Територіальні громади та об’єднані територіальні громади в Україні. Наукові праці НУ

ОЮА. 2019. Т. 24. С. 75–80.

Мішина Н.В. Муніципальне управління у Великому Лондоні. Наукові праці Одеської національної

юридичної академії. Т. 3. Одеса : Юридична література, 2004. С. 237–244.

Мішина Н.В. Актуальні проблеми викладання муніципального права в Україні. Наукові праці НУ ОЮА. 2016. Т. 15. С. 161–167.

Мішина Н.В. Деякі особливості муніципального управління в Лондоні. Актуальні проблеми держави і

права : зб. наук. пр. Вип. 22. Одеса : Юридична література, 2004. С. 229–233.

Ежевский Д.О. Местное самоуправление в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной

Ирландии : автореф. дисс. … канд. юрид. наук. Москва, 2005. 198 с. 28 с.

Тхаркахо М.М., Марков П.Н., Ешев М.А. К вопросу об особенностях британской модели местного самоуправления (управления). Colloquium-journal. 2019. № 15. С. 131–133.

Про добровільне об’єднання територіальних громад : Закон України від 5 лютого 2015 року. Відомості

Верховної Ради України. 2015. № 13. Ст. 91.

Municipal Government in the United Kingdom. Office for National Statistics. URL: https://www.ons.gov.uk.

Нестерович В.Ф. Інституційне утвердження електронних петицій в Україні у контексті зарубіжного досвіду. Віче. 2015. № 22. С. 18–23.

Нестерович В.Ф. Конституційно-правова модернізація органів державної влади у рамках утвердження демократії участі в Україні. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ.

Серія юридична. 2016. № 1. С. 67–76.

Опубліковано
2021-02-11
Розділ
Статті