КОНСТИТУЦІЙНО-ПРАВОВИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ В УМОВАХ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ МІЖДЕРЖАВНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

  • В. В. Шамрай Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Ключові слова: конституційне право, конституційна реформа, правова модернізація, суспільство, національна правова система, глобалізація

Анотація

Статтю присвячено теоретико-методологічним підходам до визначення впливу процесів глобалізації на розвиток конституційного права в сучасних умовах європейської міждержавної інтеграції з погляду пошуку ефективних засобів комплексної правової модернізації суспільства. Автор аналізує юридичний зміст правової глобалізації, показує її специфічні особливості, розкриває значення процесів удосконалення базових елементів суспільних відносин і конституційної модернізації суспільства й держави в сучасних умовах правової глобалізації та європейської міждержавної інтеграції. Особливу увагу приділено прогнозуванню як побудові ефективної моделі розвитку з урахуванням можливих ризиків і кінцевих результатів. Таке моделювання принципово нових конституційно-правових принципів, норм, інститутів, підгалузей, бажаних та суспільно корисних відповідно до стану урегульованості реально наявних конституційно-правових відносин у суспільстві дає чітке розуміння концепту глобалізаційного впливу на розвиток міждержавної інтеграції України в майбутньому. Обґрунтовано врегулювання питань співвідношення компетенції ЄС та його членів особливо під час реалізації Європейським Союзом зовнішньополітичної функції. В умовах глобалізації та міждержавної інтеграції здійснення спроби юридичного, нормативного, галузевого (конституційно-правового) прогнозування розвитку національної галузі конституційного права набуває особливої ролі та актуальності. Визначено правове прогнозування розвитку галузі конституційного права України. Запропоновано, що наднаціональність може існувати тільки в межах міжнародних утворень, у яких складові елементи (держави) повністю не втратили свого суверенітету. Держави-члени організації зберігають свій суверенітет, вони мають право вільного виходу з неї, і позбавити державу цього права неможливо, як і не можуть вони відмовитися від нього, навіть внісши відповідні положення в установчий документ, унаслідок загальноправової презумпції недійсності відмови від потенційної вигоди. Наголошується на потребі подальшого вдосконалення конституційно-правового регулювання найважливіших суспільних відносин як ключового напряму правової модернізації суспільних відносин у сучасній демократичній державі, побудованій на принципових засадах європейського конституціоналізму.

Біографія автора

В. В. Шамрай, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

доктор юридичних наук,
доцент кафедри конституційного права

Посилання

Hoffmann S. The Politics and Ethics of Military Intervention. Survival. London, 1995. Vol. 37. Issue 4. P. 29–51.

Волошин Ю. До проблеми нормопроектного забезпечення діяльності Президента України в умовах

глобалізації та міждержавної інтеграції. Бюлетень Міністерства юстиції України. 1999. № 2. С. 23–34.

Киреева С. Межгосударственная интеграционная деятельность как выражение внешней функции

Российского государства / под ред. Н. Матузова. Саратов, 2005. 146 с.

Конституции зарубежных государств : учебное пособие. Москва, 1997. 586 с.

Королев М. Наднациональность с точки зрения международного права. Московский журнал международного права. 1997. № 2. С. 5–16.

Нагребельний В. Прогнозування в законодавчій діяльності. Віче. 2010. № 13. С. 22–24.

Фредерик М. Конституция, разделение полномочий и международная деятельность Квебека.

Казанский федералист. 2004. № 3 URL: http://www.kazanfed.ru/publications/kazanfederalist/n11/14.

Хартли Т.К. Основы права Европейского Сообщества. Москва, 1998. 648 с.

Опубліковано
2021-02-11
Розділ
Статті