АНТИКОРУПЦІЙНИЙ КОМПЛАЄНС В УПРАВЛІННІ БІЗНЕСОМ
Анотація
У статті досліджено корупцію з позиції національних і міжнародних законодавчих вимог до її протидії. Визначено вплив корупції на діяльність сучасних приватних підприємств як на національному, так і на міжнародному рівнях. Надано характеристику основних факторів, які стримують розвиток антикорупційної реформи в Україні. Досліджено теоретичний компонент та основні принципи ефективної світової практики управління юридичними ризиками підприємства – антикорупційний комплаєнс. Доведено негативний вплив корупційних проявів, через відсутність управління корупційними ризиками, на господарську діяльність і репутацію будь-якого підприємства. Проведено огляд міжнародних нормативно-правових актів Сполучених Штатів Америки та Великобританії з питань запобігання та боротьби з корупцією і шахрайством. Розглянуто світові судові справи провідних міжнародних компаній, спричинені корупційними скандалами приватних підприємств. Визначено, як саме міжнародні антикорупційні вимоги впливають на розвиток зовнішньоекономічної діяльності підприємства та інвестиційний клімат держави загалом. Розглянуто поняття і сутність антикорупційного комплаєнсу у розрізі правової науки, світових і національних практик управління корупційним ризиком приватних підприємств. Визначено, що основна мета комплаєнсу – визначити чутливість бізнесу до ризику. На основі практичного досвіду й теоретичних досліджень визначено основні принципи формування культури антикорупційного комплаєнсу приватного підприємства. Підтверджено необхідність формування у приватних підприємств поваги до законності та доброчесності бізнесу на основі принципу «тон згори». Визначено, що держава повинна виставити зобов’язання запроваджувати практику антикорупційного комплаєнсу приватним підприємствам незалежно від розмірів, виду діяльності та рівня прибутку.
Посилання
Закон України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 р. № 1700-VII. URL: https://
zakon.rada.gov.ua/laws/show/1700-18#Text.
Окунєв О., Бойко О., Лукін С. Антикорупційний комплаєнс : посібник для програми з підготовки осіб,
відповідальних за реалізацію антикорупційної програми. Київ, 2018. 177 с. URL: https://cgpa.com.ua/
wp-content/uploads/2018/07/Compliance.pdf.
Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 47 народних депутатів
України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України від 27 жовтня 2020 р. № 13-р/2020. URL: https://
zakon.rada.gov.ua/laws/show/v013p710-20#Text.
Чому більше 200 тисяч чехів вийшли протестували? Офіційний вебсайт Трансперенсі Інтернешнл
Україна. URL: https://ti-ukraine.org/news/chomubilshe-200-tysyach-chehiv-vyjshly-protestuvaly-23-chervnya.
Lessons from the massive Siemens corruption scandal one decade later, December 13, 2018. URL:
Конвенція з боротьби з підкупом посадових осіб іноземних держав у разі проведення міжнародних ділових операцій від 21 листопада 1997 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/998_154#Text.
Закон України про публічні закупівлі. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19.
Foreign Corrupt Practices Act. 1977. URL: https://www.justice.gov/criminal-fraud/foreigncorrupt-practices-act.
Bribery Act. 2010. URL: https://www.legislation.gov.uk/ukpga/2010/23/contents.