ІСТОРІЯ ТА РОЗВИТОК ГЕНДЕРНОЇ ПОЛІТИКИ У ВИБОРЧОМУ ПРАВІ

  • Іван Володимирович Глиняний
Ключові слова: Гендерна політика, статевий ценз, квоти для жінок, рівність представницьких прав, формування представницьких органів, політичні партії, партійні списки

Анотація

Статтю присвячено аналізу гендерної політики та дослідження її еволюції на прикладі  історичного досвіду провідних демократичних країн світу, а також порівняння розвитку гендерної політики з вітчизняним законодавством.  У статті також розглядаються позитивні та негативні сторони гендерної політики, виходячи із історичного досвіду її розвитку.

Рівність прав чоловіка та жінки має природно-правове походження і ґрунтується на вироблених у різні часи розвитку людства ідеях свободи та рівності індивідів. Проте у виборчій практиці доволі часто цей принцип порушувався, де діяв статевий ценз, сутність якого полягала в наданні виборчих прав тільки особам чоловічої статі і невизнання їх за особами жіночої статі. На практиці похідних країн світу можливо помітити, що не так давно статевий ценз відійшов в історію виборчого законодавства, а в деяких сучасних державах такий ценз ще діє, спотворюючи  гендерну нерівність виборчих прав чоловіків та жінок. Також треба зазначити, що й провідні демократичні держави не оминули питання гендерної політики стороною, закріплюючи на законодавчому рівні певні гарантії для реалізації пасивного виборчого права жінок, що робить  дослідження гендерної політики у виборчому праві досить актуальним питанням. Ставиться питання щодо запровадження гендерних квот (хоча б на перехідний період) і у вітчизняну виборчу практику. Cтатевий виборчий ценз на сучасному етапі цивілізаційного розвитку залишається й досі актуальним, однак має як негативний, так і позитивний характер. Гендерна політика у виборчому праві диференціюється в залежності від релігійного критерію, оскільки і на сьогодні у країнах, де сповідується іслам жінки обмежені у реалізації активного та пасивного виборчого права.

Посилання

1. Дюги Л. Конституционное право. Общая теория государства (Репринтное воспроизведение издания 1908 года). Одесса, 2005. – 428 с.
2. Конституция Соединенных Штатов Америки //Конституции буржуазных государств: Учеб. пособие /Сост. В.В. Маклаков. М., 1982. 132 с.
3. Игнатов В.Г. Технологии избирательных кампаний / В.Г. Игнатов, Н.П. Кутырев, С.А. Кислицын. – М. ; Ростов-на-Дону : Издательский центр «МарТ», 2004. – 368 с.
4. Донченко Ю.Жіноче виборче право в Європі / Ю.Донченко // Вісник центральної виборчої комісії. – 2007. - № 1. – С.82-87.
5. Герасименко Т.В. Принципы выборов в органы государственной власти и местного самоуправления в Российской Федерации: дисс… канд. юрид. наук: 12.00.02 – конституционное и муниципальное право. Тюмень, 2003. – 231 с.
6. Конституционное право: Словарь / Отв. ред. В.В. Маклаков. М., 2001. – 483 с.
7. Жінки в політиці: міжнародний досвід для України : матеріали Міжнар. наук. семінару (Київ, НаУКМА, 7 жовтня 2005 р.) / за заг. ред. Я. Свердлюк, С. Оксамитної. − К. : Атика, 2006. − 272 с.
8. Посібник з розробки виборчих систем: Науково-практичне видання. К., 2003. – 396 с.
9. Марцеляк О.В. Рівне представництво статей у представницьких органах влади і проблеми та шляхи їх виділення / О. В. Марцеляк // Вісник Харківського Національного університету внутрішніх справ. Вип. 43. -Х.:Нац. ун-т внутр. справ, 2008. - С.71-79.
10. Вибори в Європейському Союзі / За ред. Ковриженко Д.С.; Лабораторія законодавчих ініціатив. К., 2006. – 475 с.
11. Аніщук Н.В. Історичний розвиток виборчого права жінок у світі //Актуальні проблеми держави і права: Збірник наукових праць. - Випуск 18. Одеса, 2003. – С. 24-32.
12 Кодекс належної практики у виборчих справах, ухвалений Венеціанською Комісією 18-19 жовтня 2002 року // http:www.itk.org.ua/ uploads/press/downloadfile. php?file=ua_01_04_2010_121744.pdf.
13. Матеріали «круглого столу»: «Гендерні квоти у виборчому процесі» 15 квітня 2004 р., м. Київ, Фундація відкритого суспільства, проект АМР США «Сприяння організації виборів в Україні»// Електронний ресурс. – Режим доступу: httр://www.vуbоrу.соm
14. Марцеляк О. Гендерна політика у зарубіжній та вітчизняній виборчій практиці / О. Марцеляк // Вісник Центральної виборчої комісії. – 2008. – № 3 (13). – С. 91 –95.
Опубліковано
2020-02-07