ВПЛИВ ХАРАКТЕРУ АДМІНІСТРАТИВНИХ СПРАВ НА ПРОЦЕСУАЛЬНУ ФОРМУ АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДОЧИНСТВА
Анотація
Статтю присвячено дослідженню характеру впливу адміністративної справи як сукупності матеріальних ознак допроцесуальних відносин сторін на визначення процесуального порядку її розгляду і вирішення із застосуванням існуючих видів проваджень та процесуальних режимів їх здійснення. Визначено, що диференціація процесуальної форми адміністративного судочинства перебуває у прямій залежності від різновидів справ, які віднесені на розгляд і вирішення адміністративних судів. При цьому адміністративні справи не мають ототожнюватися з категорією «публічно-правовий спір», оскільки за своїм змістом є набагато ширшими й охоплюють справи безспірного характеру. Встановлено, що нормативна визначеність процесуальної форми детермінована сукупністю об’єктивних і суб’єктивних умов. До об’єктивних умов віднесено: належність адміністративної справи до визначених законом різновидів і волю сторін (окрім випадків, передбачених законом); а до суб’єктивних умов належать ті, які перебувають у полі суддівського розсуду, який у свою чергу спирається на такі нормативно закріплені ознаки адміністративної справи, як: значення для сторін; фактична складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі потреба призначення експертизи, виклики свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; рівень суспільного інтересу. Звернуто увагу на те, що чинна редакція КАС України потребує подальшого редагування шляхом упровадження єдиних підходів до групування адміністративних справ з їх прив’язкою до конкретних видів провадження, що опосередковано не лише потребами відмежування адміністративної юрисдикції від інших судових юрисдикцій, а впровадженням диференціації адміністративних справ із виокремленням їхніх груп з прив’язкою до певного типу адміністративного судового провадження. Водночас законодавчо виокремлені групи не охоплюють усі адміністративні справи, отже, існує потреба в їх систематизації. Серед заходів подальшої диференціації адміністративної процесуальної форми запропоновано нормативно закріпити і визначити такі їхні види, як: непозовне провадження, зразкове провадження, типове провадження, поширивши їх на більшу кількість категорій адміністративних справ та оптимізувавши порядок здійснення судочинства.
Посилання
Качур І.А. Інститут адміністративної справи в адміністративному судочинстві України : дис. … канд.
юрид. наук. Київ, 2018. 225 с. URL: https://dndi.mvs.gov.ua/files/pdf/dissertation_Kachu%D0%BA_I_A.pdf (дата звернення: 23.10.2020).
Кодекс адміністративного судочинства України : Закон України від 06.07.2005 р. № 2747-IV (із змінами
і доповненнями). URL: https://www.zakon.rada.gov.ua/ (дата звернення: 23.10.2020).
Щодо застосування господарськими судами України процесуального законодавства стосовно розмежування компетенції між спеціалізованими адміністративними і господарськими судами : Інформаційний лист Верховного Суду України від 26 грудня 2005 р. URL: https://rada.gov.ua/ (дата звернення: 23.10.2020).
Науково-практичний коментар Кодексу адміністративного судочинства України / за заг. ред.
О.М. Пасенюка. Київ : Юрінком Інтер, 2009. 704 с.
Осадчий А.Ю. До уточнення поняття «адміністративна справа» в адміністративному судочинстві.
Актуальні проблеми держави і права. 2011. С. 36–43.
Лук’янов Д. Сучасні погляди на проблему класифікації та типології правових систем. Порівняльне правознавство. 2012. № 3–4. С. 56–62. URL: file:///C:/Users/xXx/Desktop/porpr_2012_3-4_6.pdf (дата звернення: 23.10.2020).
Сорокин В.Д. Избранные труды. Санкт-Петербург : Издат-во Р. Асланова «Юридический центр Пресс», 2005. 1086 с.
Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х т. / за заг.
ред. : В.К. Матвійчук, І.О. Хар. Київ, 2007. Том 1 / за заг. ред. В.К. Матвійчука. 788 с.
Черникова А.О. Диференціація процесуальної форми адміністративного судочинства України : дис. … канд. юрид. наук : 12.00.07 ; Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського. Київ, 2016.