ВПЛИВ ХАРАКТЕРУ АДМІНІСТРАТИВНИХ СПРАВ НА ПРОЦЕСУАЛЬНУ ФОРМУ АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДОЧИНСТВА

  • П. В. Вовк Окружний адміністративний суд міста Києва
Ключові слова: адміністративна справа, адміністративне судочинство, процесуальна форма, типове провадження, зразкове провадження

Анотація

  Статтю присвячено дослідженню характеру впливу адміністративної справи як сукупності матеріальних ознак допроцесуальних відносин сторін на визначення процесуального порядку її розгляду і вирішення із застосуванням існуючих видів проваджень та процесуальних режимів їх здійснення. Визначено, що диференціація процесуальної форми адміністративного судочинства перебуває у прямій залежності від різновидів справ, які віднесені на розгляд і вирішення адміністративних судів. При цьому адміністративні справи не мають ототожнюватися з категорією «публічно-правовий спір», оскільки за своїм змістом є набагато ширшими й охоплюють справи безспірного характеру. Встановлено, що нормативна визначеність процесуальної форми детермінована сукупністю об’єктивних і суб’єктивних умов. До об’єктивних умов віднесено: належність адміністративної справи до визначених законом різновидів і волю сторін (окрім випадків, передбачених законом); а до суб’єктивних умов належать ті, які перебувають у полі суддівського розсуду, який у свою чергу спирається на такі нормативно закріплені ознаки адміністративної справи, як: значення для сторін; фактична складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі потреба призначення експертизи, виклики свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; рівень суспільного інтересу. Звернуто увагу на те, що чинна редакція КАС України потребує подальшого редагування шляхом упровадження єдиних підходів до групування адміністративних справ з їх прив’язкою до конкретних видів провадження, що опосередковано не лише потребами відмежування адміністративної юрисдикції від інших судових юрисдикцій, а впровадженням диференціації адміністративних справ із виокремленням їхніх груп з прив’язкою до певного типу адміністративного судового провадження. Водночас законодавчо виокремлені групи не охоплюють усі адміністративні справи, отже, існує потреба в їх систематизації. Серед заходів подальшої диференціації адміністративної процесуальної форми запропоновано нормативно закріпити і визначити такі їхні види, як: непозовне провадження, зразкове провадження, типове провадження, поширивши їх на більшу кількість категорій адміністративних справ та оптимізувавши порядок здійснення судочинства.

Біографія автора

П. В. Вовк, Окружний адміністративний суд міста Києва

суддя, голова

Посилання

Качур І.А. Інститут адміністративної справи в адміністративному судочинстві України : дис. … канд.

юрид. наук. Київ, 2018. 225 с. URL: https://dndi.mvs.gov.ua/files/pdf/dissertation_Kachu%D0%BA_I_A.pdf (дата звернення: 23.10.2020).

Кодекс адміністративного судочинства України : Закон України від 06.07.2005 р. № 2747-IV (із змінами

і доповненнями). URL: https://www.zakon.rada.gov.ua/ (дата звернення: 23.10.2020).

Щодо застосування господарськими судами України процесуального законодавства стосовно розмежування компетенції між спеціалізованими адміністративними і господарськими судами : Інформаційний лист Верховного Суду України від 26 грудня 2005 р. URL: https://rada.gov.ua/ (дата звернення: 23.10.2020).

Науково-практичний коментар Кодексу адміністративного судочинства України / за заг. ред.

О.М. Пасенюка. Київ : Юрінком Інтер, 2009. 704 с.

Осадчий А.Ю. До уточнення поняття «адміністративна справа» в адміністративному судочинстві.

Актуальні проблеми держави і права. 2011. С. 36–43.

Лук’янов Д. Сучасні погляди на проблему класифікації та типології правових систем. Порівняльне правознавство. 2012. № 3–4. С. 56–62. URL: file:///C:/Users/xXx/Desktop/porpr_2012_3-4_6.pdf (дата звернення: 23.10.2020).

Сорокин В.Д. Избранные труды. Санкт-Петербург : Издат-во Р. Асланова «Юридический центр Пресс», 2005. 1086 с.

Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х т. / за заг.

ред. : В.К. Матвійчук, І.О. Хар. Київ, 2007. Том 1 / за заг. ред. В.К. Матвійчука. 788 с.

Черникова А.О. Диференціація процесуальної форми адміністративного судочинства України : дис. … канд. юрид. наук : 12.00.07 ; Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського. Київ, 2016.

Опубліковано
2021-02-11
Розділ
Статті