СТРАТЕГІЯ COMMUNITY POLICING
ФІЛОСОФІЯ, СУТНІСТЬ, ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ТА ФОРМИ РЕАЛІЗАЦІЇ
Анотація
Статтю присвячено аналізу поняття, філософії, принципів та основних форм здійснення Community Policing як моделі взаємодії Національної поліції України з населенням. Здійснено історичний екскурс формування стратегії Community Policing та доведено, що в її основу було покладено реалізацію так званих 9 принципів роботи сучасної поліції Роберта Піля, модифікованих і апробо- ваних у діяльності правоохоронних структур демократичних країн світу. Запропоновано визначення поняття Community Policing у розумінні орієнтованого на громаду підходу в роботі поліції, який визнає, що ефективна поліційна діяльність залежить від допомоги й підтримки з боку громади і який ґрунтується на організованій інно- ваційними методами співпраці поліції і громади щодо спільного виявлення й розв’язання проблем, які стоять перед громадою. Доведено, що Community Policing, як модель взаємодії між поліцією і населенням, має власну філософію та певні організаційні засади. Запропоновано під поняттям філософії Community Policing розуміти певні смислові постулати, а також організаційну стратегію щодо їх втілення у сфері взаємодії поліції і громади задля подолання проблем, пов’язаних із злочинністю, порушенням громадського порядку та безпекою, з метою поліпшення якості життя громади. Розкрито філософсько-смислові засади концепції Community Policing. Обґрунтовано й визначено мету реалізації моделі Community Policing та сформульовано очікувані результати її запровадження в Україні. Запропоновано визначення поняття «форми реалізації поліційної діяльності в межах Community Policing» у розумінні однорідних за своїм характером та правовою природою груп дій, що мають зовнішнє вираження, і за допомогою яких забезпечуються охорона прав громадян, громадський порядок, громадська безпека, здійснюється протидія правопорушенням, надаються поліційні послуги у процесі партнерської взаємодії між поліцією і населенням. Проаналізовано найбільш перспективні форми взаємодії поліції і населення в межах моделі Community Policing, що діє в Україні. Доведено, що умовами ефективності комунікації між поліцією і населенням в межах моделі Community Policing є здійснення її відповідно до установлених принципів і з визначеного кола питань. Розкрито зміст зазначених принципів та окреслено коло відповідних питань процесу комунікації.
Посилання
Стратегія розвитку Міністерства внутрішніх справ України до 2020 року: URL: https://mvs.gov.ua/
ua/pages/strategiya_2020.htm.
Sir Robert Peel’s Nine Principles of Policing. URL: https://www.nytimes.com/2014/04/16/nyregion/sirrobert-peels-nine-principles-of-policing.html (дата звертання: 15.11.2020).
Гаврилюк Т. Становлення відносин між поліцією та населенням у європейських країнах: історичний
досвід та сучасні тенденції. Вісник Академії управління МВС. 2010. № 3 (15). С. 56–63.
Костюшко О. Поняття та історичний аспект виникнення філософії поліцейської діяльності, орієнтованої на громаду. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. 2019. Спецвипуск. Т. 2. С. 51–56.
Матюхіна Н. «Служіння суспільству» як модель організації роботи органів правопорядку (зарубіжний
досвід). Актуальні проблеми державного управління. 2008. № 2. С. 328–331. URL: http://nbuv.gov.ua/
UJRN/apdy_2008_2_43.
Що таке Community Policing. URL: http://cop.org.ua/ua/shcho-take-community-policing (дата
звертання: 30.10.2020).
Логвиненко Б., Кравченко І. Взаємодія поліції та суспільства на засадах партнерства в діяльності
підрозділів превентивної діяльності: Методичні рекомендації. Дніпро : Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ,
20 с.
Вишницька А., Тарасова М. Не тільки поліція: хто й як дбає про безпеку у громадах. Дзеркало тижня. 2018. 15–21 вересня (№ 34). С. 11. URL: http://cop.org.ua/ua/ukrainskyi-dosvid/khto-j-yak-dbae-probezpeku-u-gromadakh (дата звертання: 15.11.2020).
Шадська У. Безпека громади: пошук спільних рішень : посібник / ред. Д. Поладова. Київ : HUSS,
154 с.