ПРОБЛЕМИ КОНЦЕПТУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ АРХІВНОГО ПРАВА ТА АРХІВНОГО ЗАКОНОДАВСТВА В ТЕХНОТРОННУ ЕПОХУ

  • М. Л. Горішня Університет митної справи та фінансів
Ключові слова: архівне законодавство, правова регламентація зберігання документів, правове регулювання організації архівної діяльності, ретроспективна інформація, цифровізація архівних фондів

Анотація

   У статті досліджується міжгалузевий характер архівного права, його взаємозв’язки з інформаційним правом як інтегрованою категорією та проблеми формування доктринальних підходів на зламі фаз інформаційної епохи. Увага акцентувалася на юридичних аспектах, пов’язаних з особливостями формування архівної справи в новітніх умовах цифровізації. Визначено, що принципи діяльності національної архівної служби встановлює архівне законодавство. Предметом законодавчого регулювання у сфері архівної справи є відносини, які виникають в процесі діяльності з організації зберігання, комплектування, обліку та використання архівних документів, що здійснюється в інтересах суспільства, держави і громадянина. Доведено, що архівна галузь виконує в державі адміністративну функцію, тому вона не може обходитися без відповідного нормативного забезпечення, а відносини, що виникають з приводу доступу до архівної інформації, потребують вдосконалення регулювання. Простежено, що підвалини становлення архівного права формується у площині інформаційного права, охоплюючи цілий спектр проблем – права особистості, власності, адміністративного та міжнародного права, права на інформацію або її обмеження. З’ясовано, що однією з основних функцій архівного права є розроблення методики правового забезпечення комплектування, реєстрації, зберігання ретроспективних документів, у тому рахунку – цифрового формату, та інформування про них. Показано «родинні» взаємозв’язки архівного права з інформаційним правом й обґрунтовано, що наука архівного права набуває все більш міжгалузевий інтегральний характер. У висновках сформульовано основну функцію архівного права як підгалузі права та інституту інформаційного права, яка випливає з предмета та пріоритетів об’єктів правового регулювання – розроблення методики правового забезпечення комплектування, реєстрації, зберігання ретроспективних репозиторних документів та інформування про них.

Біографія автора

М. Л. Горішня, Університет митної справи та фінансів

здобувач кафедри адміністративного та митного права

Посилання

Бачило И.Л. Информационное право : учебник : (специальный курс) / Ин-т государства и права РАН,

Академический правовой ун-т (ин-т). Москва : Юрайт ; Высш. образование, 2009. 454 с.

Беликова С.В. Административно-правовое регулирование архивного дела в Российской Федерации : дисс. … канд. юрид. наук : 12.00.02. Москва, 2000. 245 с.

Долгих Ф.И. Взаимосвязь и преемственность в работе государственных и ведомственных архивов.

Советские архивы. 1973. № 1. С. 8-13.

Домаркас В. Принципи законодавства з архівної справи і діловодства (текст доповіді). Архіви України.

№ 3. С. 57–72.

Кримінальний кодекс України : Закон від 05.04.2001 № 2341-III (Редакція станом на 14.11.2020). Відомості Верховної Ради України. 2001. № 25–26. Ст. 131.

Кодекс України про адміністративні правопорушення : Закон від 07.12.1984 (Редакція станом на 29.11.2020). Відомості Верховної Ради Української РСР, 1984. Додаток до № 51. Ст. 1122.

Кузина И.Л. Архивное право : учеб. пособие / И.Л. Кузина. Комсомольск-на-Амуре : ГОУВПО

«КнАГТУ», 2011. 136 с.

Новохатський К. Правове регулювання відповідальності за порушення архівного законодавства в

Україні. Архіви України. 2004. № 3. С. 40–46.

Про Національний архівний фонд та архівні установи : Закон України від 24.12.1993 р. (Редакція станом на 16.10.2020 р.). Відомості Верховної Ради України. 1994. № 15. Ст. 86.

Синеокий О.В. Фонодокумент в мировом коммуникационном пространстве: эволюция, современное состояние, направление трансформаций : спец. междун. научно-рефер. выпуск. Запорожье : Статус, 2018. 248 с.

Хрипко С.Л. Інформаційне право : навч.-метод. посібник. Донецьк : ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2005. 234 с.

Опубліковано
2021-02-11
Розділ
Статті