ПРОБЛЕМИ КОНЦЕПТУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ АРХІВНОГО ПРАВА ТА АРХІВНОГО ЗАКОНОДАВСТВА В ТЕХНОТРОННУ ЕПОХУ
Анотація
У статті досліджується міжгалузевий характер архівного права, його взаємозв’язки з інформаційним правом як інтегрованою категорією та проблеми формування доктринальних підходів на зламі фаз інформаційної епохи. Увага акцентувалася на юридичних аспектах, пов’язаних з особливостями формування архівної справи в новітніх умовах цифровізації. Визначено, що принципи діяльності національної архівної служби встановлює архівне законодавство. Предметом законодавчого регулювання у сфері архівної справи є відносини, які виникають в процесі діяльності з організації зберігання, комплектування, обліку та використання архівних документів, що здійснюється в інтересах суспільства, держави і громадянина. Доведено, що архівна галузь виконує в державі адміністративну функцію, тому вона не може обходитися без відповідного нормативного забезпечення, а відносини, що виникають з приводу доступу до архівної інформації, потребують вдосконалення регулювання. Простежено, що підвалини становлення архівного права формується у площині інформаційного права, охоплюючи цілий спектр проблем – права особистості, власності, адміністративного та міжнародного права, права на інформацію або її обмеження. З’ясовано, що однією з основних функцій архівного права є розроблення методики правового забезпечення комплектування, реєстрації, зберігання ретроспективних документів, у тому рахунку – цифрового формату, та інформування про них. Показано «родинні» взаємозв’язки архівного права з інформаційним правом й обґрунтовано, що наука архівного права набуває все більш міжгалузевий інтегральний характер. У висновках сформульовано основну функцію архівного права як підгалузі права та інституту інформаційного права, яка випливає з предмета та пріоритетів об’єктів правового регулювання – розроблення методики правового забезпечення комплектування, реєстрації, зберігання ретроспективних репозиторних документів та інформування про них.
Посилання
Бачило И.Л. Информационное право : учебник : (специальный курс) / Ин-т государства и права РАН,
Академический правовой ун-т (ин-т). Москва : Юрайт ; Высш. образование, 2009. 454 с.
Беликова С.В. Административно-правовое регулирование архивного дела в Российской Федерации : дисс. … канд. юрид. наук : 12.00.02. Москва, 2000. 245 с.
Долгих Ф.И. Взаимосвязь и преемственность в работе государственных и ведомственных архивов.
Советские архивы. 1973. № 1. С. 8-13.
Домаркас В. Принципи законодавства з архівної справи і діловодства (текст доповіді). Архіви України.
№ 3. С. 57–72.
Кримінальний кодекс України : Закон від 05.04.2001 № 2341-III (Редакція станом на 14.11.2020). Відомості Верховної Ради України. 2001. № 25–26. Ст. 131.
Кодекс України про адміністративні правопорушення : Закон від 07.12.1984 (Редакція станом на 29.11.2020). Відомості Верховної Ради Української РСР, 1984. Додаток до № 51. Ст. 1122.
Кузина И.Л. Архивное право : учеб. пособие / И.Л. Кузина. Комсомольск-на-Амуре : ГОУВПО
«КнАГТУ», 2011. 136 с.
Новохатський К. Правове регулювання відповідальності за порушення архівного законодавства в
Україні. Архіви України. 2004. № 3. С. 40–46.
Про Національний архівний фонд та архівні установи : Закон України від 24.12.1993 р. (Редакція станом на 16.10.2020 р.). Відомості Верховної Ради України. 1994. № 15. Ст. 86.
Синеокий О.В. Фонодокумент в мировом коммуникационном пространстве: эволюция, современное состояние, направление трансформаций : спец. междун. научно-рефер. выпуск. Запорожье : Статус, 2018. 248 с.
Хрипко С.Л. Інформаційне право : навч.-метод. посібник. Донецьк : ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2005. 234 с.