ДІАЛЕКТИЧНИЙ ТА СИСТЕМНИЙ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ СУТНОСТІ ПОНЯТТЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО АКТА
Анотація
Метою роботи визначено встановлення особливостей застосування діалектичного та системного методів наукового пізнання сутності поняття адміністративного акта. У ході здійсненого дослідження встановлено, що методологічна складова частина є сукупністю дослідницьких методів, за допомогою яких наука досягає своєї основоположної мети – здобуття та формування нового знання про досліджувані явища та процеси. Наголошено, що арсенал наукових методів, що використовуються адміністративним правом, є надзвичайно широким і включає як емпіричні методи – вимірювання, спостереження, порівняння, так і суто теоретичні. З’ясовано, що адміністративний акт, будучи основною формою діяльності органів публічної влади, є базовим, центральним поняттям науки адміністративного права, що перебуває в кореляційних зв’язках з багатьма іншими адміністративно-правовими категоріями (адміністративною процедурою, публічно-владними відносинами тощо). На підставі наявності полісемантичних науково-дослідних зв’язків досліджуваної категорії з іншими адміністративно-правовими інститутами підкреслено складність вибору належного методологічного базису, що вимагає комплексного підходу до вибору наукового інструментарію різних теоретичних конструкцій. З урахуванням усталеної в адміністра- тивно-правових дослідженнях традиції обґрунтовано доцільність використання трьохрівневої методологічної моделі наукового пізнання сутності поняття адміністративного акта, що складається з філософського, загальнонаукового та спеціально-юридичного рівнів. Зроблено висновок, що високий евристичний потенціал діалектичного та системного підходів характеризується можливістю розгляду системи адміністративного права, складовою частиною якої є адміністративний акт, на декількох рівнях: як підсистеми соціуму, як складового елементу сучасного права, як окремої системи. Підкреслено, що залежно від завдань дослідження, їх уточнення й конкретизації в ході аналітичної роботи оптику системного підходу можна змінювати, умовно кажучи, масштабуючи окремі елементи системи як предмети дослідження.
Посилання
Студеникин С.С. О некоторых вопросах советского социалистического административного права.
Советское государство. 1938. № 1. С. 125–128.
Керимов Д.А. Методология права (предмет, функции, проблемы философии права) : монограф. 2-ге вид. Москва : Аванта+, 2001. 560 с.
Костицький М.Д. Філософські та наукознавчі проблеми юриспруденції. Філософські та методологічні проблеми права. 2013. № 14. С. 3–10.
Філософія права : навч. посіб. / за заг. ред. О.Г. Данільяна. Київ : Юрінком Інтер, 2002. 272 с.
Шевчук Р.М. Діалектичний метод у правознавстві: окремі аспекти. Філософські та методологічні проблеми права. 2012. № 2. С. 25–31.
Філософія права : навч. посіб. / за заг. ред. О.Г. Данільяна. Київ : Юрінком Інтер, 2002. 272 с.
Современный философский словарь / под ред. В.Е. Кемерова. Москва : Парапринт, 1995. 1287 с.
Криминология : учебник для юридических вузов / под общ. ред. А.И. Долговой. 4-е изд., перераб.
и доп. Москва : Издательская группа ИНФРА М–НОРМА, 2013. 1008 с.
Батыгин Г.С. Структурный функционализм Т. Парсонса. Вестник РУДН. Сер. Социология. 2003. № 4–5. С. 6–34.
Касьянов В.В., Нечипуренко В.Н. Социология права : учеб. пособие для вузов. Ростов-на-Дону : Феникс, 2001. 480 с.
Усманская В.П. Система правовых актов органов исполнительной власти: теоретические и прикладные аспекты : дисс. … д-ра юрид. наук: 12.00.14. Москва, 2014. 411 с.
Алексеев С.С. Собрание сочинений : в 10-ти тт. Москва : Статут, 2010. Т. 2: Специальные вопросы правоведения. 471 с.