ДІАЛЕКТИЧНИЙ ТА СИСТЕМНИЙ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ СУТНОСТІ ПОНЯТТЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО АКТА

  • О. А. Мілієнко Запорізький національний університет
Ключові слова: адміністративний акт, діалектичний метод, методологія, поліаспектність, системний метод, філософський метод наукового пізнання

Анотація

Метою роботи визначено встановлення особливостей застосування діалектичного та системного методів наукового пізнання сутності поняття адміністративного акта. У ході здійсненого дослідження встановлено, що методологічна складова частина є сукупністю дослідницьких методів, за допомогою яких наука досягає своєї основоположної мети – здобуття та формування нового знання про досліджувані явища та процеси. Наголошено, що арсенал наукових методів, що використовуються адміністративним правом, є надзвичайно широким і включає як емпіричні методи – вимірювання, спостереження, порівняння, так і суто теоретичні. З’ясовано, що адміністративний акт, будучи основною формою діяльності органів публічної влади, є базовим, центральним поняттям науки адміністративного права, що перебуває в кореляційних зв’язках з багатьма іншими адміністративно-правовими категоріями (адміністративною процедурою, публічно-владними відносинами тощо). На підставі наявності полісемантичних науково-дослідних зв’язків досліджуваної категорії з іншими адміністративно-правовими інститутами підкреслено складність вибору належного методологічного базису, що вимагає комплексного підходу до вибору наукового інструментарію різних теоретичних конструкцій. З урахуванням усталеної в адміністра- тивно-правових дослідженнях традиції обґрунтовано доцільність використання трьохрівневої методологічної моделі наукового пізнання сутності поняття адміністративного акта, що складається з філософського, загальнонаукового та спеціально-юридичного рівнів. Зроблено висновок, що високий евристичний потенціал діалектичного та системного підходів характеризується можливістю розгляду системи адміністративного права, складовою частиною якої є адміністративний акт, на декількох рівнях: як підсистеми соціуму, як складового елементу сучасного права, як окремої системи. Підкреслено, що залежно від завдань дослідження, їх уточнення й конкретизації в ході аналітичної роботи оптику системного підходу можна змінювати, умовно кажучи, масштабуючи окремі елементи системи як предмети дослідження.

Біографія автора

О. А. Мілієнко, Запорізький національний університет

кандидат юридичних наук, здобувач кафедри адміністративного та господарського права

Посилання

Студеникин С.С. О некоторых вопросах советского социалистического административного права.

Советское государство. 1938. № 1. С. 125–128.

Керимов Д.А. Методология права (предмет, функции, проблемы философии права) : монограф. 2-ге вид. Москва : Аванта+, 2001. 560 с.

Костицький М.Д. Філософські та наукознавчі проблеми юриспруденції. Філософські та методологічні проблеми права. 2013. № 14. С. 3–10.

Філософія права : навч. посіб. / за заг. ред. О.Г. Данільяна. Київ : Юрінком Інтер, 2002. 272 с.

Шевчук Р.М. Діалектичний метод у правознавстві: окремі аспекти. Філософські та методологічні проблеми права. 2012. № 2. С. 25–31.

Філософія права : навч. посіб. / за заг. ред. О.Г. Данільяна. Київ : Юрінком Інтер, 2002. 272 с.

Современный философский словарь / под ред. В.Е. Кемерова. Москва : Парапринт, 1995. 1287 с.

Криминология : учебник для юридических вузов / под общ. ред. А.И. Долговой. 4-е изд., перераб.

и доп. Москва : Издательская группа ИНФРА М–НОРМА, 2013. 1008 с.

Батыгин Г.С. Структурный функционализм Т. Парсонса. Вестник РУДН. Сер. Социология. 2003. № 4–5. С. 6–34.

Касьянов В.В., Нечипуренко В.Н. Социология права : учеб. пособие для вузов. Ростов-на-Дону : Феникс, 2001. 480 с.

Усманская В.П. Система правовых актов органов исполнительной власти: теоретические и прикладные аспекты : дисс. … д-ра юрид. наук: 12.00.14. Москва, 2014. 411 с.

Алексеев С.С. Собрание сочинений : в 10-ти тт. Москва : Статут, 2010. Т. 2: Специальные вопросы правоведения. 471 с.

Опубліковано
2021-02-11
Розділ
Статті