ІНДИВІДУАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ ЗАПОБІГАННЯ ЗЛОЧИНАМ, ЩО ВЧИНЯЮТЬСЯ ДЕРЖАВНИМИ СЛУЖБОВЦЯМИ

  • І. М. Довбань
Ключові слова: індивідуальний рівень, запобігання, кримінологічний прогноз, корупційні злочини, державні службовці

Анотація

   У статті визначено поняття індивідуально-профілактичного запобігання злочинам, що вчиняються державними службовцями, під яким слід розуміти комплекс різнорідних заходів, що ґрунтуються на кримінологічних знаннях про специфічні антисуспільні риси державних службовців, які вчиняють злочини, індивідуальному кримінологічному прогнозуванні їх виникнення та розвитку і спрямовані на виявлення і припинення, упере- дження формування, вчасну діагностику та нейтралізацію, обмеження можливостей кримінальної протиправної діяльності. Основними напрямами індивідуально-профілактичного запобігання щодо конкретного державного службовця є: виявлення «небезпечних» категорій співробітників; встановлення осіб, непридатних або малопридатних до певної діяльності; підбір резерву для висунення на керівні посади: формування професійно важливих якостей для резерву на висування; стимулювання самовиховання і саморозвитку особистості у структурі резерву на висування; визначення рівня антикорупційної стійкості особистості; поліграфічне дослідження особи; моніторинг особистісних ознак, матеріального становища і способу життя державного службовця. Об’єктами індивідуально-профілактичного запобігання серед державних службовців є не лише суб’єкти вчинення, які допустили порушення службової дисципліни та мають відхилення в поведінці, а й імовірні порушники («групи ризику»). Предметом такого запобігання є зовнішні та внутрішні чинники впливу, зокрема: поведінка та спосіб життя службовців; специфічні соціально-правові, кримінологічні та моральні ознаки особи службовця, які можуть свідчити про їхню антисоціальну спрямованість; сімейно-побутове середовище; наявність систематичних конфліктних ситуацій та протиріч між колегами по роботі тощо. Звернено увагу, що в кожному конкретному випадку на основі типової моделі індивідуального кримінологічного прогнозу необхідно розробляти прогностичну модель, що найповніше враховувала б широкий спектр особистісних якостей та властивостей державного службовця, який об’єктивно потребує профілактичного впливу, і на його підставі – спеціальні тактичні заходи індивідуального запобігання.

Посилання

Кримінологія : підручник / Голіна В.В., Головкін Б.М., Валуська М.Ю. та ін. ; за ред. В.В. Голіни, Б.М. Головкіна. Харків: Право, 2014. 440 с.

Голіна В.В. Запобігання злочинності (теорія і практика) : навч. посіб. Харків : Нац. юрид. акад. України, 2011. 120 с.

Закалюк А.П. Курс сучасної української кримінології: теорія і практика. У 3 кн. Київ : Ін Юре, 2007.

Кн. 1: Теоретичні засади та історія української кримінологічної науки. 424 с.

Психологічні засади запобігання корупційним правопорушенням в органах державної влади та місцевого самоврядування : навч. посіб. / О.І. Кудерміна, Л.І. Казміренко, В.Г. Андросюк, А.Б. Фодчук. Київ : Нац. акад. внутр. справ, 2019. 162 с.

Методика диагностики самооценки мотивации одобрения (Шкала лжи) Д. Марлоу и Д. Крауна. Практическая психодиагностика. Методики и тесты: учеб. пособие : ред. и сост. Д.Я. Райгородский. Самара : Изд. дом Бахрах, 2001. 711 с.

Тест описания поведения К. Томаса (адаптация Н. В. Гришиной). Психологические тесты / под ред.

А.А. Карелина: в 2 т. Москва : Моск. психолого-со- циальный ин-т. Т. 2. 2001. 517 с.

Ядов В.А. Социологическое исследование: методология, программа, методы. Самара : Самар. ун-т,

331 с.

Райгородский Д.Я. Практическая диагностика. Методики и тесты: учеб. пособ. Самара : Изд. дом

«БАХРАХ», 1998. 672 с.

Климов Е.А. Психология профессионального самоопределения : учеб. пособ. Ростов н/Д : Феникс, 1996. 512 с.

Занюк С.С. Психологія мотивації : навч. посіб. Київ : Либідь, 2002. 304 с.

Мотлях О.І. Поліграф: наукова природа походження, нормативно-правове регулювання та допустимі межі застосування : монографія. Київ : Освіта Укра- їни, 2012. 394 с.

Опубліковано
2021-02-11
Розділ
Статті