ПОРІВНЯЛЬНО-ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКУ НАЦІОНАЛЬНОГО ТА МІЖНАРОДНОГО ПРАВА В УМОВАХ ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ
Анотація
У статті розглянуто теоретичні засади взаємозв’язку національного та міжнародного права в умовах інтегра- ційних процесів. Визначено особливості взаємодії норм і принципів міжнародного та внутрішньодержавного пра- ва, зумовлені потребою чіткого визначення місця міжнародного права в національній системі права та в ієрар- хії правових джерел, практики їх застосування в разі колізії з нормами внутрішнього права. Увагу акцентовано на значенні міжнародного права для системи джерел національного права, домінування міжнародного права та принципів визнання його пріоритетності. Вихідним під час розгляду зазначеної проблематики визначено те, що національне та міжнародне право взаємопов’язані у своєму походженні й розвитку. Місце міжнародного права в національній правовій системі та його співвідношення з внутрішнім правом розкрито шляхом аналізу тради- ційних («моністичної» та «дуалістичної») та радикальних («радикального монізму» і «радикального дуалізму», «помірного дуалізму» і «помірного монізму», «стриманого дуалізму» тощо) концепцій. Проаналізовано взаємо- зв’язок міжнародних правових норм і норм національного законодавства в умовах інтеграційних процесів. Адже в сучасних умовах визнання за нормами міжнародного права домінування порівняно з нормами національного законодавства набуває особливого значення, це пояснюється тим, що праву, як регулятору суспільних відносин в умовах глобалізації світу, належить вагоме значення. Проте таке домінування міжнародного права над націо- нальним належить розглядати тільки як певний особливий результат такого впливу глобалізації на національ- не право. Ефективність правових приписів міжнародного права в механізмі правового регулювання національ- ної правової системи залежить від того, як вони втілені та використовуються юридичною практикою в державі, наскільки досконалими є форми та методи їх об’єктивації в суспільних відносинах. Норми міжнародного пра- ва як регулятори суспільних відносин мають загальну цілеспрямованість і визначають перспективи розвитку не тільки права, а й суспільства та сучасної держави в умовах інтеграції.
Посилання
Білозьоров Є.В. Національне та міжнародне право: порівняльно-правовий вимір. URL: http://
dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/63917/68-Bilozyorov.pdf?sequence=1 (дата звернення:
11.2020).
Васечко Л.О. Взаємозв’язок національного і міжнародного права: сучасний погляд. Вісник Запорізького юридичного інституту Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2010. № 1. С. 35–41.
Васильченко О.П. Джерела конституційного права : навчальний посібник. Київ : Реферат, 2010. 188 с.
Джерела конституційного права України / відп. ред.: Ю.С. Шемшученко, О.І. Ющик ; НАН України, Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького. Київ, 2010. 710 с.
Европейское право : учебник для вузов / отв. ред. Л.М. Энтин. Москва : Норма, 2000. 699 с.
Козюбра М.І. Тенденції розвитку джерел права України в контексті європейських правоінтеграційних
процесів. Наукові записки. Національний університет «Києво-Могилянська Академія». Т. 26: Юридичні
науки. Київ, 2004. С. 3–9.
Конституция Грузии от 24 августа 1995 г. URL: http://firussia.webege.com/countries/georgia/
constitution/Georgia_constitution_1.html (дата звернення: 10.11.2020).
Конституция Итальянской Республики от 22 декабря 1947 г. URL: http://italia-ru.com/page/konstitutsiya-italyanskoi-respubliki (дата звернення: 10.11.2020).
Конституция Королевства Испании от 27 декабря 1978 г. URL: https://legalns.com/download/books/
cons/spain.pdf (дата звернення: 10.11.2020).
Конституция Португальской Республики от 2 апреля 1976 г. URL: http://forlawyer.com.ua/
konstitucii/konstituciya-portugalii/899-konstituciyaportugalii.html (дата звернення: 10.11.2020).
Конституция Французской Республики от 4 октября 1958 г. URL: https://www.conseil-constitutionnel.
fr/sites/default/files/as/root/bank_mm/constitution/constitution_russe_version_aout2009.pdf (дата звернення: 10.11.2020).
Международное право. Общая часть : учебник / под ред. И.И. Лукашука. 2-е изд., перераб. и доп.
Москва : Бек, 2000. 432 c.
Міжнародне право. Основи теорії: підручник / за ред. В.Г. Буткевича. Київ : Либідь, 2002. 608 с.
Міжнародне право: навч. посіб. / за ред. М.В. Буроменського. Київ : Юрінком Інтер, 2006. 336 с.
Международное право: учебник / отв. ред. Ю.М. Колосов, Э.С. Кривчикова. Москва : Междунар.
отношения, 2003. 720 с.
Нефедов Б.И. Соотношение правовых систем (продолжение). Эволюция представлений о содержании «традиционных» доктрин соотношения правовых систем. Московский журнал международного права.
№ 4 (92). С. 4–18.
Петров Р. Конституційні аспекти імплементації угод про асоціацію між Європейським Союзом та
Україною, Молдовою і Грузією. Право України. 2015. № 8. С. 33–39.