НАЦІОНАЛЬНО-ДЕМОКРАТИЧНІ ПОГЛЯДИ І. ФРАНКА ТА Л. УКРАЇНКИ

  • О. Г. Козинець Національний університет «Чернігівська політехніка»
  • М. Г. Жернова
Ключові слова: українська національна ідея, право, держава, свобода, насильство, політична боротьба, демократія

Анотація

У статті проаналізовано погляди Івана Франка та Лесі Українки та їх вагомий внесок у формування незалеж­ної демократичної Української держави. Так, у статті автори розглянули специфіку національно-демократичних, політико-правових поглядів видатних українських діячів та їх вплив на розвиток української державності. Адже у сучасних умовах розвитку Української держави вивчення та переосмислення політико-правової спадщини укра­їнських мислителів має важливе значення. Актуальними є оригінальні погляди двох яскравих представників

  1. ХІХ - поч. ХХ ст. - І. Франка та Л. Українки. Вони були виразниками української ідеї на зламі століть, мали власні політико-правові погляди і кожен із них плекав надію на розбудову сильної та єдиної держави України.

І. Франко пояснював процес виникнення держави з позицій матеріалізму. Він стверджував, що матеріальне є первинним. Був прихильником ідеї про те, що політичні інститути, політика і право випливають із економічних відносин, які панують у суспільстві.

Право і закон, на його погляд, можна було ототожнити з ідеями гуманності і справедливості. Також він підій­мав національно-державницьку тему. Наприклад, значну увагу приділяв вирішенню українського питання та роз­витку національної мови, оскільки у ті часи це питання було дуже гостро поставлено і була необхідна постійна, кропітка боротьба за можливість розвивати українську мову.

Леся Українка сформувала особисті політичні погляди, які ґрунтувалися на принципах та поглядах соці­ал-демократів. Була прибічницею теорії насильства щодо походження держави, тому що її думка ґрунтувалася на тому, що держава створюється з завоюванням одного народу іншим.

Так, держава виступає певним продовженням того ж насильства, оскільки політична влада перебуває в руках панівного класу, який має найбільше можливостей серед інших.

Леся Українка та Іван Франко виступали за об'єднання України, за просування української національної ідеї та покращення рівня життя українського народу. Їх діяльність також була спрямована на підтримку української мови та можливість донести її до всіх українців. Вони були прихильниками демократії, вели активну політичну боротьбу, щоб дати можливість українському народу бути вільним на рідній землі.

 

Біографії авторів

О. Г. Козинець, Національний університет «Чернігівська політехніка»

кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри правоохоронної діяльності та загальноправових дисциплін

М. Г. Жернова

студентка IV курсу юридичного факультету Національного університету «<Чернігівська політехніка»

Посилання

Павличко Д. Іван Франко - будівничий української державності. Урок української. 2006. № 6. С. 106-124.

Грицак Я. Пророк у своїй вітчизні: Франко та його спільнота. Київ : Критика, 2006. 632 с.

Возняк С. У пошуках суспільного ідеалу. І. Фран-ко і соціалізм. Івано-Франківськ : Вид.-дизайн. відділ ЦІТ, 2006. 230 с.

Макаровський І. Державотворчі ідеї Івана Фран¬ка. Івано-Франківськ, 2007. 50 с.

Гошовська В.А. Становлення української соціал- демократичної думки кінця ХІХ початку ХХ століт¬тя: проблема світогляду, національних особливостей, теоретичного осмислення на сторінках преси. Харків : Основа, 1997. 422 с.

Гошовська В.А. Роль Лесі Українки в історії станов¬лення українського соціал-демократичного руху. Полі¬тичні інститути та процеси. 2016. Вип. 1. С. 26-29. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pubpolpr_2016_1_4 (Дата останнього звернення: 17.12.2020).

Бунчук О.Б. Праворозуміння Івана Франка.

Часопис Київського університету права. 2017.

№ 4. С. 15-20. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Chkup_ 2017_4_5 (Дата останнього звернення: 19.12.2020).

Медвідь Ф. Політико-правова доктрина Іва¬на Франка. Політичний менеджмент. 2006. № 6. С. 170-177. URL: https://ipiend.gov.ua/wp-content/ uploads/2018/07/medvid_polityko_pravova.pdf (Дата останнього звернення: 19.12.2020).

Вертій О. І. Франко і національне самоусві-домлення українців на сучасному етапі становлен¬ня української державності. Світогляд - Філосо¬фія - Релігія: Зб. наук. пр. Суми: ДВНЗ «УАБС НБУ», 2011. № 1(1). URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/ bitstream/handle/123456789/39514/23-Vertiy. pdf?sequence=1 (Дата останнього звернення: 17.12.2020).

Нечепоренко Л. Епістолярій Лесі Україн¬ки як приватний документ та історико-літературне джерело. Леся Українка і сучасність: Зб. наук. пр. Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки, 2007. Т. 4, кн. 1. С. 277-283. URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/ 123456789/17780/20-Necheporenko.pdf?sequence=1 (Дата останнього звернення: 19.12.2020).

Опубліковано
2021-04-27
Розділ
Статті