ПОНЯТТЯ «ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВА ФОРМА» В МУНІЦИПАЛЬНОМУ ТА ЦИВІЛЬНОМУ ПРАВІ
Анотація
Метою статті є здійснення порівняння того, як поняття «організаційно-правова форма» визначається та засто¬совується у муніципальному праві та у цивільному праві, та формулювання пропозицій щодо здійснення рецепції положень доктрини цивільного права до муніципально-правових розробок.
На сучасному етапі державного розвитку в Україні демократизація усіх сфер державного життя охоплює як державне управління, так і місцеве самоврядування, тобто усі прояви публічної влади. Важливим під час їх подальшої демократизації є доктринальне забезпечення цих процесів. Воно здійснюється шляхом розробки різ¬номанітних інститутів, до числа яких належить і інститут організаційно-правової форми місцевого самоврядуван¬ня. Колись в Україні була лише єдина така форма (якщо не враховувати самоврядування у місті Києві - столиці держави), зараз їх вже кілька. Це потребує як вивчення наявних, так і, ймовірно, розробку нових перспективних форм. Це є важливим та актуальним завданням для дослідників.
Про поняття організаційно-правової форми у муніципально-правових дослідженнях писали такі автори, як Н.В. Мішина, О.В. Чапля та інші. Однак у своїх публікаціях вони не проводили порівнянь з тим, як це поняття розуміють не фахівці з публічного, а фахівці з приватного права, передусім з цивільного. Спроба заповнити цю прогалину, яка існує в українській юридичній літературі, і є метою нашого дослідження.
Узагальнено, що поняття «організаційно-правова форма» активно застосовується як у публічному праві (пере¬важно фахівцями з муніципального права), так і у приватному праві (переважно фахівцями з цивільного права). У статті автор аналізує, які саме розробки вчених-цивілістів доцільно застосувати для подальшого удосконалення доктринального забезпечення інституту організаційно-правової форми місцевого самоврядування, водночас про¬понуючи іменувати її «муніципальною організаційно-правовою формою». Перспективи подальших досліджень у цьому напрямі полягають у тому, щоб сформулювати поняття муніципальної організаційно-правової форми, визначити її сутність та навести пропозиції щодо структури різних муніципальних організаційно-правових форм.
Посилання
2. Mishyna N.V. Local Government and the Doctrine of Separation of Powers. Юридический вестник. 2004. № 4. С. 100-103.
3. Латышев С.Н. Исполнительная власть и ее осуществление органами местного самоуправления (организационно-правовые формы): России : автореф. дисс. ... канд. юрид. наук. Челябинск, 2010. 26 с.
4. Латышев С.Н. Исполнительная власть и ее осу-ществление органами местного самоуправления (орга-низационно-правовые формы): России : дисс. ... канд. юрид. наук. М., 2012. 191 с.
5. Кондратьев А.В. Организационно-правовые фор¬мы юридических лиц в праве Европейского Союза : дисс. ... канд. юрид. наук. М., 2006. 208 с.
6. Шмелева Д.В. Приоритетные организацион-но-правовые формы осуществления предприниматель-ской деятельности : дисс. ... канд. юрид. наук. Волго-град, 2015. 188 с.
7. Парфирьев Д.Н. Гражданско-правовой статус и организационно-правовая форма потребительско¬го кооператива : автореф. дисс. ... канд. юрид. наук. Казань, 2006. 24 с.
8. Парфирьев Д.Н. Гражданско-правовой статус и организационно-правовая форма потребительско¬го кооператива : дисс. ... канд. юрид. наук. Казань, 2006. 206 с.