ПРИНЦИП РІВНОСТІ У РІШЕННЯХ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ

  • О. М. Кудрявцева Інститут права Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Ключові слова: принцип рівності, рівноправність, гендерна рівність, принципи сучасного українського конституціоналізму, принципи права, практика Європейського суду з прав людини, practice of the European Court of Human Rights

Анотація

Принцип рівності є одним з найважливіших принципів права, конституціоналізму загалом та сучасного укра¬їнського конституціоналізму зокрема, він є одним з принципів Конституції України 1996 року. Значна увага, яка приділяється належному закріпленню у законодавстві та гарантуванню практичної реалізації принципу рів¬ності в усіх його аспектах та проявах є обґрунтованою. Навряд чи можна побудувати правову державу, нехтую¬чи цим принципом, - він уважається стрижнем системи права кожної демократичної країни. Тому невипадково принципу рівності та окремим його аспектам, так само як і «супутньому» принципу недискримінації, приділяєть¬ся значна увага у наукових дослідженнях. Значна кількість публікацій, присвячених цьому принципу, а також постійний розвиток прав людини і громадянина актуалізують та роблять важливими дослідження у напрямі виявлення усіх аспектів, що характеризують цей принцип.
Метою статті є аналіз принципу рівності як одного з принципів сучасного українського конституціоналізму у контексті євроінтеграційних прагнень країни.
Автором узагальнено, що фахівці з юридичних наук загалом та з конституційного права зокрема під час ана¬лізу принципу рівності не звертаються до практики Європейського суду з прав людини. У дослідженні окреслено основні справи, розглянуті Судом у ХХІ столітті, стрижневим для вирішення яких став принцип рівності. До чис¬ла таких справ, рішення за якими цитуються найчастіше, запропоновано вважати належними справи «Маркін проти Російської Федерації» та «Вілліс проти Сполученого Королівства». Перспективи подальших досліджень вбачаються у глибшому аналізі текстів рішень Суду у цих справах, а також у розширенні переліку справ, до рішень у яких варто активно звертатися під час дослідження питань, пов’язаних з проблемами реалізації принципу рів¬ності. Часто залишаються поза увагою фахівців з конституційного права дві надзвичайно важливі для розумін¬ня правової природи принципу рівності справи, розглянуті Європейським судом з прав людини, - справа «Стек та інші проти Сполученого Королівства» та справа «Андрле проти Чеської Республіки».

Біографія автора

О. М. Кудрявцева, Інститут права Київський національний університет імені Тараса Шевченка

кандидат юридичних наук, доцент кафедри конституційного права

Посилання

1. Тарахонич Т.І. Принцип рівності в системі за¬гальних принципів права. Часопис Часопис Київського університету права. 2013. № 4. С. 43-46.
2. Конституція України 1996 р. Відомості Верхов¬ної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.
3. У справі за конституційним зверненням грома¬дянина Трояна Антона Павловича щодо офіційного тлумачення положень статті 24 Конституції України (справа про рівність сторін судового процесу): Рішення Конституційного Суду України від 12 квітня 2012 року № 9-рп/2012. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/v009p710-12.
4. Чепульченко Т.О. Принцип рівності у праві як регулятор суспільних відносин: генеза та загальна характеристика. Вісник НТУУ «КПІ». Політологія. Соціологія. Право. 2014. Випуск 3/4. С. 172-176.
5. Погребняк С.П. Основоположні принципи пра¬ва (змістовна характеристика) : монографія. Харків : Право, 2008. 240 с.
6. Васильченко О.П. Зміст принципу рівності прав та свобод людини і громадянина в Україні. Науковий вісник Академії муніципального управління. Серія : Право. 2014. Вип. 2. С. 14-19.
7. Мішина Н.В. Принципи українського конститу-ціоналізму (на матеріалах конституційного реформу¬вання місцевого самоврядування). Юридична Україна. 2009. № 3. С. 21-25.
8. Мішина Н.В. Формування моральних традицій сучасного українського конституціоналізму. Наукові праці Одеської національної юридичної академії. 2010. С.318-324.
9. Крусян А.Р. Сучасний український конституціо¬налізм. Київ : Юрінком Інтер, 2010. 560 с.
10. Городовенко В. Принцип рівності громадян пе¬ред законом і судом. Вісник Конституційного Суду України. 2012. № 1. С. 178-186.
11. Протокол N 7 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_804
Опубліковано
2021-04-27
Розділ
Статті