АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ОБІГУ ІНФОРМАЦІЇ
ЗАГАЛЬНОТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ
Анотація
Ця стаття присвячена визначенню сутності та юридичного змісту інформаційного правопорушення як особливого виду адміністративно караного діяння. Автор аналізує наукові позиції різних дослідників щодо визначення поняття інформаційного правопорушення та доходить висновку про тотожність понять «адміністративне інформаційне правопорушення», «правопорушення в інформаційній сфері», «правопорушення у сфері обігу інформації», «інформаційний делікт».
Способом урегулювання інформаційних правовідносин є забезпечення належного правового захисту інформації як предмета правовідносин. Відповідно, проявом такого захисту є застосування заходів адміністративної відповідальності за вчинення так званого інформаційного правопорушення - порушення визначеного законом порядку використання, зберігання, отримання й обігу інформації, за вчинення якого передбачено застосування заходів адміністративної відповідальності.
Для забезпечення невідворотності та справедливості адміністративної відповідальності за вчинення інформаційних правопорушень автор пропонує: визначитися з поняттям адміністративної відповідальності та поняттям інформаційного адміністративного правопорушення; вказати, які протиправні дії складають інформаційний адміністративний проступок; визнати юридичних осіб та неповнолітніх суб’єктом відповідного правопорушення; систематично вносити зміни й доповнення до КУпАП, де визначати склади нових протиправних діянь, що посягають на встановлений порядок обігу інформації та її носіїв; у межах КУпАП за вчинення інформаційних адміністративних правопорушень визначити стягнення, співрозмірні розміру завданої шкоди, в тому числі й моральної.
Автор не поділяє позиції окремих дослідників про необхідність виділення інформаційних адміністративних правопорушень у самостійну главу Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Посилання
2. Полушкин О.В. О понятии информационного правонарушения. Российский юридический журнал. 2009. Вип. 3. С. 207-210.
3. Писаренко Г.М. Поняття та ознаки юридичної відповідальності в інформаційній сфері. Право і сус-пільство. 2018. № 1. Ч. 2. С. 165-169.
4. Кодекс України про адміністративні правопору-шення від 7 грудня 1984 р. Відомості Верховної Ради УРСР. 1984. Додаток до № 51. Ст. 1122.
5. Настюк В.Я., Бєлєвцева В.В. Загальноправова характеристика адміністративної відповідальності за інформаційні правопорушення. Інформація і право. 2013. № 1 (7). С. 151-157.
6. Волкова А.О. особливості юридичної відпові-дальності за правопорушення в інформаційній сфері. Правова інформатика. 2014. № 1 (14). С. 72-80.
7. Сторожук І.П. Інформаційні правопору¬шення як підстава адміністративної відповідаль¬
ності. Прикарпатський юридичний вісник. 2020. № 3 (32). С. 65-69.
8. Селезньова О.М., Руданець В.В. Концеп¬ти розуміння сутності та ознак правопорушення в інформаційній сфері. Право і суспільство. 2017. № 3. Ч. 2. С. 142-145.
9. Коваленко Л.П. Деякі питання щодо правопо-рушень в інформаційній сфері. Форум права. 2013. № 4. С. 158-167.
10. Шестак Л.В. Адміністративне право: навч. посіб. / Чернігів : Чернігівський державний інститут права, соціальних технологій та праці, 2011. 256 с.