АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ОБІГУ ІНФОРМАЦІЇ

ЗАГАЛЬНОТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ

  • Л. В. Шестак
  • В. В. Зінченко
Ключові слова: інформаційне правопорушення, адміністративне правопорушення, шкода, адміністративна відповідальність

Анотація

Ця стаття присвячена визначенню сутності та юридичного змісту інформаційного правопорушення як особли­вого виду адміністративно караного діяння. Автор аналізує наукові позиції різних дослідників щодо визначення поняття інформаційного правопорушення та доходить висновку про тотожність понять «адміністративне інфор­маційне правопорушення», «правопорушення в інформаційній сфері», «правопорушення у сфері обігу інформа­ції», «інформаційний делікт».

Способом урегулювання інформаційних правовідносин є забезпечення належного правового захисту інфор­мації як предмета правовідносин. Відповідно, проявом такого захисту є застосування заходів адміністративної відповідальності за вчинення так званого інформаційного правопорушення - порушення визначеного законом порядку використання, зберігання, отримання й обігу інформації, за вчинення якого передбачено застосування заходів адміністративної відповідальності.

Для забезпечення невідворотності та справедливості адміністративної відповідальності за вчинення інформа­ційних правопорушень автор пропонує: визначитися з поняттям адміністративної відповідальності та поняттям інформаційного адміністративного правопорушення; вказати, які протиправні дії складають інформаційний адміністративний проступок; визнати юридичних осіб та неповнолітніх суб’єктом відповідного правопорушення; систематично вносити зміни й доповнення до КУпАП, де визначати склади нових протиправних діянь, що пося­гають на встановлений порядок обігу інформації та її носіїв; у межах КУпАП за вчинення інформаційних адміні­стративних правопорушень визначити стягнення, співрозмірні розміру завданої шкоди, в тому числі й моральної.

Автор не поділяє позиції окремих дослідників про необхідність виділення інформаційних адміністративних правопорушень у самостійну главу Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Посилання

1. Конституція України від 28 червня 1996 року. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст.141.
2. Полушкин О.В. О понятии информационного правонарушения. Российский юридический журнал. 2009. Вип. 3. С. 207-210.
3. Писаренко Г.М. Поняття та ознаки юридичної відповідальності в інформаційній сфері. Право і сус-пільство. 2018. № 1. Ч. 2. С. 165-169.
4. Кодекс України про адміністративні правопору-шення від 7 грудня 1984 р. Відомості Верховної Ради УРСР. 1984. Додаток до № 51. Ст. 1122.
5. Настюк В.Я., Бєлєвцева В.В. Загальноправова характеристика адміністративної відповідальності за інформаційні правопорушення. Інформація і право. 2013. № 1 (7). С. 151-157.
6. Волкова А.О. особливості юридичної відпові-дальності за правопорушення в інформаційній сфері. Правова інформатика. 2014. № 1 (14). С. 72-80.
7. Сторожук І.П. Інформаційні правопору¬шення як підстава адміністративної відповідаль¬
ності. Прикарпатський юридичний вісник. 2020. № 3 (32). С. 65-69.
8. Селезньова О.М., Руданець В.В. Концеп¬ти розуміння сутності та ознак правопорушення в інформаційній сфері. Право і суспільство. 2017. № 3. Ч. 2. С. 142-145.
9. Коваленко Л.П. Деякі питання щодо правопо-рушень в інформаційній сфері. Форум права. 2013. № 4. С. 158-167.
10. Шестак Л.В. Адміністративне право: навч. посіб. / Чернігів : Чернігівський державний інститут права, соціальних технологій та праці, 2011. 256 с.
Опубліковано
2021-04-27
Розділ
Статті