ПРОБЛЕМНІ АСПЕКТИ ЗАСТОСУВАННЯ ПРАКТИКИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ НАЦІОНАЛЬНИМИ СУДАМИ

  • Д. М. Величко Криворізький національний університет
  • Л. С. Савицька Криворізький національний університет
Ключові слова: Європейський суд з прав людини, Конвенція про захист прав людини та основоположних сво¬бод, національне законодавство, практика Європейського суду з прав людини

Анотація

Робота присвячена аналізу проблеми застосування практики Європейського суду з прав людини національ­ними судами на стадії ухвалення судового рішення. Важливим є те, що сучасне застосування такої практики та імплементація європейських стандартів у національну правову систему стають все більш проблемними, оскіль­ки існує певна відмінність між правовими системами. Під час аналізу наукових досліджень та судової практи­ки виокремлюються негативні фактори, що значно перешкоджають правильному та доречному використанню такого судового прецеденту. Слід наголосити, що можливі негативні наслідки бездіяльності національних суддів, адже питання механізму забезпечення прав і свобод людини сьогодні є найважливішою проблемою внутрішньої та зовнішньої політики усіх держав світової спільноти й потребує постійного вдосконалення.

Для вирішення вищенаведених питань автори пропонують з’ясувати та дослідити правову природу практики Європейського суду з прав людини, загальні засади її розуміння та застосування в національному судочинстві. Також здійснити аналіз критеріїв релевантного чи нерелевантного застосування практики Європейського суду з прав людини в практичному аспекті, проаналізувавши статистику звернень. Водночас виокремити практичні поради для більш професійного підходу до використання посилань на рішення Європейського суду з прав людини задля вдосконалення механізму захисту прав і свобод людини.

Сьогодні, враховуючи положення статті 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прийняття Закону України «Про виконання рішень та засто­сування практики Європейського суду з прав людини», національні суди стали застосовувати положення Конвен­ції та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права для національного правосуддя.

Через це з’явилися різні підходи до розуміння значення судової практики Європейського суду з прав люди­ни. Але, безсумнівно, вона є важливою для роз’яснення основних прав, що гарантовані Конвенцією, адже стала частиною національного законодавства.

Ключові слова: Європейський суд з прав людини, Конвенція про захист прав людини та основоположних сво­бод, національне законодавство, практика Європейського суду з прав людини.

Біографії авторів

Д. М. Величко, Криворізький національний університет

кандидат юридичних наук, доцент,доцент кафедри права

Л. С. Савицька, Криворізький національний університет

студентка факультету економіки та управління бізнесом

Посилання

1. Конвенція про захист прав людини і основопо¬
ложних свобод. База даних «Законодавство України». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004
(дата звернення: 22.01.2020).
2. Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції: Закон України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР / Вер¬ховна Рада України. Відомості Верховної Ради Украї¬ни. 1997. № 40. с. 263.
3. Precedent UA - 2017 : Збірка результатів дослі-дження. Київ : КВІЦ. 2018. 412 с.
4. Як часто українські судді застосовують практику
ЄСПЛ : дослідження. Закон і Бізнес. 16.08.2018. URL: https://zib.com.ua/ua/134125-yak_chasto_ukrainski_ suddi_zastosovuyut_praktiku_espl dosli.html.
5. Бабанли Р., Пушкар П. До питання про (не)реле- вантне застосування практики Європейського суду з прав людини: практичні поради. Судово-юридична газета. URL: https://sud.ua/ru/news/blog/140972-do- pitannya-pro-ne-relevantne-zastosuvannya-praktiki- yevropeyskogo-sudu-z-prav-lyudini-praktichni-poradi (дата звернення 28.12.2020).
6. Judgment in case Case of Bartaia v. Georgia (Application no. 10978/06) 28 August 2018. URL: http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-184815.
7. Бабанли Р., Пушкар П. Як забезпечити корек¬тність цитування рішень Європейського суду з прав людини? Судово-юридична газета. URL: https://sud.ua/ru/news/blog/153916-yak-zabezpechiti- korektnist-tsituvannya-rishen-yevropeyskogo-sudu- z-prav-lyudini (дата звернення 28.12.2019).
Опубліковано
2021-04-27
Розділ
Статті