ПРОБЛЕМИ КЛАСИФІКАЦІЇ ПОВНОВАЖЕНЬ ПРОКУРОРА В КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ УКРАЇНИ
Анотація
У статті проаналізовано поняття та зміст прокурорських повноважень. У науковій літературі повноваження прокурора частіше пов’язуються саме з правами, які дозволяють вчинити ту або іншу дію. Але поняття повноважень ширше поняття прав, тому що включає дії не лише на підставі прав, визначених законодавством, але й обов’язків. Автором проведено критичний аналіз основних наукових підходів до складання класифікації повноважень прокурора, проаналізовано нормативну базу, на підставі якої науково сформувалось поняття прокурорських повноважень. У статті міститься детальний аналіз наявних класифікацій прокурорських повноважень у кримінальному процесі. Серед них мають місце класифікації за стадіями кримінального провадження, за прокурорськими функціями, за прокурорськими правами, за суб’єктами і сферою прокурорського впливу. Деякі класифікації мають загальний характер, і тому в них прокурорські повноваження несуть загальний зміст і не є конкретизованими. Якщо класифікувати повноваження прокурора, враховуючи стадію провадження, слід брати за основу його права і обов’язки, які у своїй сукупності і складають повноваження. Чинне законодавство називає лише два основних повноваження: нагляд і представництво, не розкриваючи їх зміст повною мірою.
Серед основних недоліків існуючих підходів до класифікацій називається відсутність єдиних критеріїв, які б могли бути основою для класифікації. Такими критеріями могли б стати, наприклад, контролюючі повноваження, розпорядчі або забороняючі. Автором запропоновано власну концепцію класифікації повноважень прокурора, виходячи із позицій стадії кримінального провадження, суб’єктів взаємодії прокурора під час досудового розслідування, місця взаємодії, а також делегування повноважень між прокурором і слідчим. Питання класифікації повноважень залишається актуальним і потребує подальшої розробки і вдосконалення.
Посилання
2. Про прокуратуру: Закон України від 14.10.2014 р. № 1697-VII. URL: http://zakon3.rada. gov.ua. Дата звернення: 10.01.2021.
3. Гринюк В.О. Прокурор у кримінальному про-вадженні. Велика українська юридична енциклопедія: у 20 т. Харків : Право, 2016. Т. 19 : Кримінальний про¬цес, судоустрій, прокуратура і адвокатура. Редкол. : В.Т. Нор (голова) та ін. ; Нац.акад.прав.наук України ; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН Украї¬ни ; Нац. Ун-т ім. Ярослава Мудрого. 2020. 960 с.
4. Порядок організації роботи прокурорів і слід¬чих органів прокуратури у кримінальному проваджен¬ні, затверджений Наказом ГП України № 51 від 28.03.2019 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/z0363-19. Дата звернення: 09.01.2021.
5. Луцик В.В., Кордіяка Т.В. Повноваження про-курора, спрямовані на виявлення порушень закону в ході досудового розслідування, у кримінальному процесі України та Польщі. Університетські наукові записки. 2016. С. 191-204.
6. Колодчин В.В., Туманянц А.Р. Повноваження прокурора в судовому провадженні у першій інстанції : монографія / В. В. Колодчин, А. Р. Туманянц. Харків : ТОВ «Оберіг», 2016. 228 с.
7. Смирнов М. Правова природа та особливості наг-ляду прокурора у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням. Підприємництво, госпо-дарство і право. 2016. № 4. С. 108-112.
8. Прокурорский надзор : учебник для приклад¬ного бакалавриата / А. Ю. Винокуров, Ю. Е. Виноку¬ров ; под общ. ред. А. Ю. Винокурова. 2-е изд., перераб. и доп. Москва : Издательство Юрайт, 2015. 339 с.
9. Інструкція про порядок здійснення міжнарод¬ного співробітництва з питань взаємної правової допо¬моги, видачі правопорушників (екстрадиції), передачі (прийняття) засуджених осіб, виконання вироків та інших питань міжнародного судового співробітництва у кримінальному провадженні під час судового прова-дження, затверджена Наказом МЮ України 19.08.2019 № 2599/5. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ z0956-19#Text. Дата звернення: 09.01.2021.
10. Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 р. № 4651VI (зі змінами та доповнення¬ми). Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2013. № 910. № 1112. № 13. Ст. 88.