ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВА ФОРМА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ «РАДА – МЕР» В УКРАЇНІ ТА В США
Анотація
Під час дослідження місцевого самоврядування в Україні неодмінно виникає питання його організаційно-правової форми. В юридичній літературі наявні різні підходи до того, що саме розуміти під організаційно-правовою формою. На нашу думку, організаційно-правова форма демонструє, по-перше, перелік органів місцевого самоврядування у конкретній адміністративно-територіальній одиниці, по-друге, взаємодію в межах їхньої системи.
Найчастіше в контексті організаційно-правових форм аналізуються населені пункти, такі як села, селища, міста, тому важливими науковими завданнями є узагальнення наявних досліджень з цього питання та формулювання висновків і пропозицій для подальшого проведення розробок у цьому напрямі.
Проблему організаційно-правових форм місцевого самоврядування аналізували дослідники як національного, так і зарубіжного муніципального досвіду. У нашій праці застосовуються розробки Ю.Ю. Бальція, А.Т. Назарка, Н.В. Мішиної, В.Д. Шаповала та інших учених. Водночас деякі з них є доволі давніми, тому на сучасному етапі потребують актуалізації.
Метою статті є узагальнення напрацювань щодо організаційно-правової форми «рада – мер», наявні в українській юридичній літературі.
Щодо організаційно-правової форми місцевого самоврядування, яку найбільш часто згадують учені у контексті дослідження України – організаційно-правової форми «рада – мер» – слід зазначити таке. З одного боку, у контексті України більш точним буде говорити про назву «рада –голова», адже в нормативно-правових актах така назва посади, як «мер», не застосовується. З іншого боку, в юридичній літературі набула популярності саме назва «рада – мер», тому задля дотримання доктринального тезаурусу у наукових дослідженнях слід використовувати саме її.
Виявлено, що інколи автори говорять про моделі управління. Підкреслено, що під час аналізу міського самоврядування у містах з районним поділом краще було б говорити також про організаційні (організаційно-правові) форми. Це сприяло б доктринальній єдності напрацювань у цій сфері.
Резюмовано, що вчені вкрай рідко досліджують організаційно-правову форму «рада – мер» загалом. Як правило, вони приділяють увагу її різновидам «рада – сильний мер» та «рада – слабкий мер» (найменування можуть бути різними).
Посилання
2. Мішина Н.В. Муніципальна реформа в Україні: стан і перспективи. Право України. 2018. № 4. С. 126–138.
3. Мішина Н.В. Муніципальне управління у Великому Лондоні. Наукові праці Одеської національної юридичної академії. 2004. Т. 3. С. 237–244.
4. Мішина Н.В. Деякі особливості муніципального управління в Лондоні. Актуальні проблеми держави і права. 2004. Вип. 22. С. 229–233.
5. Мішина Н.В. Організаційна форма місцевого самоврядування «рада – голова» в Україні та в США. Юридичний вісник. 2001. № 1. С. 124–127.
6. Шаповал В.Д. Конституційно-правовий статус сільського, селищного, міського голови в Україні : автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Київ, 2009. 20 с.
7. Бальцій Ю.Ю. Основні моделі побудови системи місцевого самоврядування в містах України. Юридичний вісник. 2013. № 4. С. 35–38.
8. Бальцій Ю.Ю. Основні моделі місцевого самоврядування в містах України. Актуальні проблеми держави і права. 2011. Вип. 61. С. 187–196.
9. Система державного управління Сполучених Штатів Америки: досвід для України / уклад. Л.В. Примаченко ; за заг. ред. Ю.В. Ковбасюка, С.В. Загороднюка. Київ : НАДУ, 2011. 52 с.
10. Саудаханов М.В., Хазова В.Е. Некоторые особенности организации местного самоуправления в Соединенных Штатах Америки. Вестник Московского университета МВД России. 2017. № 3. С. 155–157.
11. Штань С.И. Правовой статус города – административного центра субъекта Российской Федерации: по материалам городов Сибири и Урала : дисс. Томск, 1999. 222 с.
12. Горный М.Б. Муниципальная политика и местное самоуправление в России. 3-е изд., перераб. и доп. Москва : Юрайт, 2020. 393 с.
13. Штань С.И. Правовой статус города – административного центра субъекта Российской Федерации: по материалам городов Сибири и Урала : автореф. дисс. Томск, 1999. 24 с.