ГАРАНТУВАННЯ ПРАВОВОЇ ПОЛІТИКИ НЕДИСКРИМІНАЦІЇ

Ключові слова: дискримінація, правова політика, права людини, гарантії, протидія дискримінації

Анотація

У статті розглянуто проблему правової дискримінації. Констатовано, що права та свободи людини є ключовою цінністю для держави, що має стати основою формування правової політики та розвитку законодавства. Однією з основних засад функціонування сучасної держави є забезпечення принципу рівності як ключової можливості для формування та функціонування інституту прав людини. Рівність передбачає протидію дискримінації, що проявляється в наданні незаконної переваги або утисках певних категорій суб’єктів права. Дискримінація – це суттєва проблема сучасного суспільства, тому ключовим питанням розвитку сучасної системи права є подолання проблем дискримінації та гарантування захисту прав і свобод громадян.

Доведено, що правова політика недискримінації проявляється через комплекс національного гарантування превентивних та убезпечувальних механізмів гарантування рівності прав та свобод громадян. Основними механізмами забезпечення правової політики є комплекс гарантій.

Доведено, що правова політика недискримінації проявляється через комплекс національного гарантування превентивних та убезпечувальних механізмів гарантування рівності прав та свобод громадян. Основними механізмами забезпечення правової політики є комплекс гарантій.

До першої групи віднесемо політичні гарантії. Перш за все до неї віднесемо наявність публічної влади, що має забезпечувати, організовувати та контролювати вектори розвитку правової політики у зв’язку з недискримінацією. Іншою вагомою гарантією є не тільки наявність публічної влади у зв’язку з функціонуванням її органів, але й напрям демократизації всієї політичної системи. Також зазначено, що гуманізм – це ще одна гарантія у сфері протидії дискримінації, що полягає в ідеології абсолютної людської цінності.

До другої групи гарантій правової політики протидії дискримінації віднесено ідеологічні гарантії. Зазначено розвинутий рівень правової культури, терпимості та правової обізнаності, що є дієвим механізмом недопущення дискримінації.

До третьої групи гарантій віднесено соціальні. Негативні соціальні чинники зумовлюють значне зростання дискримінації. Соціальне забезпечення всіх верств населення, стимулювання рівного та справедливого економічного розподілу природних та національних ресурсів слугує засобом належної реалізації правової політики недопущення та протидії дискримінації.

Четверту групу гарантій складають юридичні гарантії.

Посилання

1. Большой энциклопедический словарь. Т. 1. Москва : Советская энциклопедия, 1991.
2. Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і доп.) / уклад. і гол. ред. В. Бусел. Київ ; Ірпінь : ВТФ «Перун», 2005. 1728 с.
3. Скакун О. Теорія держави і права : підручник / пер. з рос. Харків : Косум, 2006. 656 с.
4. Жигалкін І. Заборона дискримінації у сфері праці як принцип трудового права. Актуальні проблеми права: теорія і практика. 2013. № 26. С. 193–198.
5. Маліцька М., Слободянюк А. Сутність політичної влади та її роль у суспільстві. URL: http://ir.lib.vntu.edu.ua/bitstream/handle/123456789/29633/9926.pdf?sequence=3.
6. Скрипнюк О. Демократія: Україна і світовий вимір (концепції, моделі та суспільна практика). Київ : Логос, 2006. 368 с.
7. Жаровська І. Генезис ідеї відкритості влади. Форум права. 2009. Вип. 3. С. 242–246.
8. Богів Я. Безпосередня демократія як форма реалізації народного суверенітету. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки. 2019. Вип. 22. С. 205–213.
9. Бочаріна Н. Гуманізм як базова демократична цінність об’єднаної Європи. Humanitarium. 2018. Т. 40. Вип. 1. С. 7–15.
10. Шевченко А., Ситник О. Правова (конституційна) ідеологія як важлива складова державно-правового розвитку України (стаття 2). Трипільська цивілізація. 2012. № 8. С. 16–20.
11. European Commission, Special Eurobarometer Report 493. 2019. URL: https://data.europa.eu/euodp/en/data/dataset/S2251_91_4_493_ENG.
12. Лопушняк Г. Державні соціальні стандарти, гарантії та нормативи: сутнісно-проблемні аспекти. Соціально-трудові відносини: теорія та практика. 2014. № 2. С. 491–499.
13. Строгович М. Основные вопросы советской социалистической законности. Москва, 1966. 252 с.
14. Гузь О. Норми адміністративного права в механізмі протидії дискримінації людини. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Юриспруденція. 2013. Вип. 6-1 (1). С. 145–148.
Опубліковано
2021-06-29
Розділ
Статті