ПОЗИТИВНА ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОСОБИ ТА ДЕРЖАВИ (ДІАЛЕКТИЧНИЙ ЗВ’ЯЗОК)

Ключові слова: соціальна відповідальність, юридична відповідальність, позитивна юридична відповідальність, негативна юридична відповідальність, правова держава

Анотація

У статті висвітлено підхід до позитивної юридичної відповідальності особи та держави, проаналізовано сутність їх діалектичного зв’язку. Розглянуто проблематику визначення поняття та характерних ознак позитивної юридичної відповідальності в сучасній доктрині права. Наголошено на тому, що відсутність одностайного науково-юридичного поділу юридичної відповідальності як правової категорії на позитивну та негативну створює передумови для постійних дискусій правників щодо цього. Сучасна теоретична юриспруденція своїми основними завданнями ставить пізнання державно-правової дійсності шляхом застосування прийомів та засобів теорії держави та права, філософії права, соціології права, політології права, правової статистики, антропології права та інших міждисциплінарних напрямів юридичних досліджень. Акцентується увага на тому, що у літературі юридична відповідальність у класичному розумінні розглядається як негативна (ретроспективна) відповідальність у різних її трактуваннях, таких як необхідність правопорушника зазнавати несприятливі наслідки; правовий вплив держави (його спеціальних органів) на правопорушника, що обумовлений фактом вчинення правопорушень і полягає у додатковому обов’язку правопорушника зазнавати відповідних негативних наслідків; застосування до правопорушника штрафних (каральних) санкцій норм права. Щодо позитивної юридичної відповідальності, яка розглядається як самостійне, сумлінне, активне виконання обов’язків, добровільне слідування приписам норм права, то до неї проявляється неоднозначне ставлення. В позитивному сенсі юридична відповідальність – це усвідомлення суб’єктом права свого боргу (особливих обов’язків) перед суспільством, колективом, соціальними групами. Таку відповідальність суб’єкт покладає на себе за майбутні результати своєї правомірної поведінки. Робиться висновок, що відносини між державою та суспільством розкриваються через визнання державою суспільства громадянським. Нормативні акти, видані державою, встановлюють правила поведінки як для суспільства, так і для держави. Взаємозв’язок держави й права виражається у верховенстві прийнятих регуляторних актів. Моделі урядових дій будуються за допомогою закону, які є справедливими та недискримінаційними. Громадянське суспільство та правова держава в процесі їх взаємодії утворюють складну та органічну соціальну систему, що доповнює одна одну.

Посилання

1. Плахотный А.Ф. Проблемы социальной ответственности : монография. Харьков : Высшая школа, 1981. С. 74.
2. Білозьоров Є.В. та ін. Теорія держави та права : навчальний посібник / за заг. ред. С.Д. Гусарєва, О.Д. Тихомирова. Київ : НАВС, Освіта України, 2017. 320 с.
3. Скакун О.Ф. Теорія права і держави : підручник. 2-ге вид. Київ : Алерта ; КНТ ; ЦУЛ, 2010. 464 с.
4. Козюбра М.І. та ін. Загальна теорія права : підручник. Київ : Ваіте, 2015. 302 с.
5. Общетеоретическая юриспруденция: учебный курс : учебник / под. ред. Ю.Н. Оборотова. Одесса : Феникс, 2011. 436 с.
6. Мисак О.В. Теоретичні проблеми визначення змісту юридичної відповідальності. URL: http://pgpjournal.kiev.ua/archive/2016/07/22pdf (дата звернення: 11.04.2021).
7. Мерник А.М. Державно-правові явища як об’єкт розгляду теорії держави та права й інших міждисциплінарних напрямів юридичних досліджень. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Право. 2015. Т. 1. С. 52–56.
8. Взаємна відповідальність держави і громадянина. URL: https://uk.infoaboutlawyers.com/4105086-what-is-the-responsibility-of-the-state-to-the-citizen-mutual-responsibility-of-the-state-and-the-citizen (дата звернення: 11.04.2021).
9. Мерник А.М. Громадянське суспільства як інституційна система. Вісник Академії правових наук України. 2011. № 4 (67). С. 231–239.
Опубліковано
2021-06-29
Розділ
Статті