ЗАСТОСУВАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ ДОКАЗІВ У ЗАКОНОДАВСТВІ ІНОЗЕМНИХ КРАЇН
Анотація
У статті досліджуються електронні докази та проблематика їх застосування у судовому процесі в Україні. Аналіз чинного законодавства України та реальної практики застосування цих норм дає змогу зобразити можливі варіанти подання електронних доказів до суду. Вони можуть бути подані в оригіналі, в електронній копії чи паперовій копії. Убачається необхідність внесення змін до процесуального законодавства в питанні спрощення процедур подання та дослідження електронних доказів.
У юридичній літературі висловлювалася думка, що жодна з європейських держав не містить у своїх кодифікованих актах специфічного визначення електронних засобів доказування. Здебільшого їх визначають завдяки широкому тлумаченню поняття доказів, не даючи при цьому окремого визначення цих понять.
Актуальність вибраної теми зумовлена науково-технічним прогресом, удосконаленням комп’ютерної техніки та інформаційних технологій, засобів зв’язку та зберігання інформації. Усе це призвело до появи нових видів доказів, забезпечення можливості використання яких та закріплення на законодавчому рівні свідчить про якісно новий рівень здійснення судочинства.
Розвиток інформаційних технологій – один з аспектів глибоких перетворень у державному секторі, кінцевою метою яких є побудова єдиного інформаційного простору з великою об’єднаною базою даних і розвинутою системою комунікацій.
Питання використання електронних доказів у цивільному судочинстві привертають усе більше уваги серед науковців. Ця проблема досліджувалася у дисертаціях К.Л. Брановицького, С.П. Ворожбіт, М.В. Горєлова, а також у монографіях А.П. Вершиніна та О.Т. Боннера.
Останнім часом науковці почали все більше приділяти увагу дослідженню питання, що є об’єктом нашого наукового пошуку. Серед останніх розробок окремо слід відзначити науковий здобуток вітчизняних учених: О.І. Антонюка, О. Гусєва, А.Ю. Каламайка, І.І. Демчишина, В.С. Петренко, М. Соколова, Д.М. Цехан, О.С. Чорного та ін.
Посилання
2. Козье Д. Электронная коммерция / пер. с англ. Москва : Русская Редакция, 1999. 288 с.
3. Аляб’єва Н.В. Договір про надання послуг у мережі Інтернет. Проблеми цивільного права та процесу : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченій пам’яті професора О.А. Пушкіна, 23 травня 2009 р. Харків : Харк. нац. ун-т внутр. справ, 2009. 436 с.
4. Кирилюк О.Ю. Договори, що укладаються з використанням електронних засобів зв'язку : автореф. дис. … канд. юрид. наук : спец. 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. Київ, 2015. 20 с.
5. Методологічні засади вдосконалення цивільного процесуального права : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції до 150-річчя від дня народження Є.В. Васьковського, м. Одеса, 8 квітня 2016 р. / уклад.: І.В. Андронов, Н.В. Волкова, О.В. Сатановська. Одеса : Юридична література, 2016. 112 с.
6. Степанов В.С. Договоры в сети Интернет: теория и практика. Цивилистические записки. Вып. 2. Москва : Статут, 2002. 330 с.
7. Цивільний кодекс України : науково-практичний коментар / за ред. розробників проєкту Цивільного кодексу України. Київ : Істина, 2004. 928 с.
8. Про електронну комерцію : Закон України від 03.09.2015. Відомості Верховної Ради України. 2015. № 45. Ст. 410.
9. URL: http://suddya.com.ua/news/pro-elektronni-dokazi-v-civilnomu-procesi.