КРИМІНОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ОРГАНІЗАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОПЕРАЦІЇ ОБ’ЄДНАНИХ СИЛ
Анотація
Статтю присвячено одному з видів кримінологічного забезпечення Операції Об’єднаних Сил (ООС) - організаційному забезпеченню.
Наявність збройного конфлікту на сході України само по собі є злочинним посяганням на основи національної безпеки України, що дестабілізує економічну, соціальну, політичну, безпекову, культурну сфери, а також інформаційне поле по всій країні.
Як свідчить практика, стан збройного конфлікту породжує, провокує і сприяє вчиненню кримінальних правопорушень, таким чином безпека особи, суспільства і держави також залежать від можливості інститутів державної влади захищати їх від злочинних посягань.
Від організаційного забезпечення ООС у рамках протидії злочинності залежить реалізація завдань, що стоять перед державою щодо забезпечення прав і свобод людини.
У статті розглянуто складові елементи організаційного забезпечення ООС, узгодженість між якими і є запорукою своєчасного й ефективного виконання зазначеного виду діяльності. До складових елементів організаційного забезпечення ООС запропоновано віднести суб’єктний склад, об’єкт, мету, а також принципи, методи і форми.
Організаційне забезпечення ООС доволі полісуб’єктно і відбувається за вертикальними й горизонтальними зв’язками. Суб’єктний склад визначений Законом України «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях».
Об’єктом організаційного забезпечення ООС являється діяльність відповідних суб’єктів, що спрямована на протидію злочинності та пов’язана з розподілом матеріальних, кадрових, інформаційних та інших ресурсів.
Цілі ООС, що визначені чинним законодавством, можуть бути досягнуті в разі виконання цілей організаційного забезпечення, таких як визначення ефективного складу суб’єктів, діяльністю яких передбачена протидія злочинності (динамічність суб’єктного складу); комплексність і системність діяльності; визначення і наділення суб’єктів відповідними компетенціями; визначення форм і методів спільної діяльності суб’єктів тощо.
Найбільш суттєвими принципами, які є основоположними в організаційному забезпеченні Операції Об’єднаних Сил, є принципи законності, гуманізму, системності, плановості.
Увагу в статті приділено методам організаційного забезпечення ООС у здійсненні кримінологічної діяльності, що поділяються за способами управлінського впливу - прямими і непрямими.
Посилання
2. Авер’янов Б.В. Принципи верховенства пра¬ва і реформа українського адміністративного права. Адвокат. 2000. № 2. С. 5-8.
3. Бесчастний В.М. Теорія та практика криміно¬логічного забезпечення протидії злочинності в Украї¬ні: дис. ... д-ра. юрид. наук: 12.00.08. Кривий Ріг, 2018. 400 с.