ПОНЯТТЯ ТА ПРИНЦИПИ ВЗАЄМОДІЇ СЛІДЧОГО З ОПЕРАТИВНИМИ ПІДРОЗДІЛАМИ В КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ
Анотація
У статті розглянуто поняття взаємодії органів досудового розслідування з оперативними підрозділами Наці ональної поліції в межах кримінального провадження та з метою розкриття і розслідування кримінальних пра вопорушень. Вона передбачає використання спільних зусиль у розкритті та розслідуванні кримінальних право порушень через поєднання методів та засобів, властивих цим службам. Звертається увага на необхідність такої взаємодії і вказується на її ефективність. Взаємодія слідчого та оперативних підрозділів зумовлена такими об’єк тивними передумовами, як спільність завдань; відмінність у повноваженнях; специфічність сил, засобів та методів боротьби зі злочинністю; самостійність та підвищення рівня роботи з попередження та розкриття кримінальних правопорушень. Взаємодія між слідчим та оперативними підрозділами може реалізовуватися як у процесуальній формі, врегульованій нормами кримінального процесуального законодавства, так і в непроцесуальній, або орга нізаційній. Окрема увага приділяється визначенню та аналізу основних принципів такої взаємодії в криміналь ному провадженні, що забезпечують повне, швидке та неупереджене досудове розслідування кримінальних пра вопорушень. Основними принципами взаємодії слідчого з оперативними підрозділами є дотримання законності, конституційних прав і свобод громадян; комплексне використання сил та засобів; персональна відповідальність кожного; самостійність слідчого в прийнятті рішень, а оперативних підрозділів – у виборі засобів та методів опе ративно розшукової діяльності; узгодженість планування слідчих дій та оперативно розшукових заходів; безпе рервність взаємодії в межах розслідування та розкриття кримінальних правопорушень до прийняття рішення щодо кримінальної справи. Установлено також основні завдання взаємодії: забезпечення невідкладних слідчих дій та оперативно розшукових заходів під час кримінальних правопорушень; всебічне та об’єктивне розслідуван ня кримінальних правопорушень, своєчасне викриття та притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які їх вчинили, а також розшук осіб, що зникли; вживання заходів, спрямованих на відшкодування матеріальних збитків, завданих громадянам та організаціям незалежно від форм власності злочинними діями винних осіб.
Посилання
2. Цимбал Г.П. Взаємодія як умова забезпечен- ня виявлення і розслідування податкових злочи- нів : автореф. дис. … канд. юрид. наук : 12.00.09. Київ, 2005. 21 с.
3. Князєв С. Взаємодія слідчого зі співробітником оперативного підрозділу у кримінальному проваджен- ні. Підприємництво, господарство і право. Криміналь- не право. 11/2019. С. 295–301. 4. Абламський С.Є., Юхно О.О., Лук’яненко Ю.В. Взаємодія слідчого з іншими органами і підрозділами при розкритті та розслідуванні кримінальних правопо- рушень : навчальний посібник / за заг. ред. д-ра юрид. наук, проф. О.О. Юхна. Харків, 2017. 152 с.
5. Січковська І.В. Особливості взаємодії слід- чого з оперативними працівниками на початко- вому етапі досудового розслідування сексуальних убивств. Юридичний науковий електронний журнал. № 4/2020. С. 336–339.
6. Про затвердження Інструкції з організації вза- ємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції Укра- їни в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні : Наказ Міністерства вну- трішніх справ України від 07.07.2017 р. № 575. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0937-17#Text (дата звернення: 31.10.2021)
7. Топчій В.В. Поняття взаємодії слідчого з пра- цівниками оперативних підрозділів. Науковий вісник Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка. 2012. № 3. С. 274–283.
8. Яковлєв О. Взаємодія слідчого з оперативними підрозділами під час проведення слідчих (розшукових) дій. Науковий часопис Національної академії прокура- тури України. 2017. № 1. С. 218–224.
9. Невчаль А. Взаємодія слідчих з оперативними підрозділами під час проведення обшуку в житлі чи іншому володінні особи. Підприємництво, господар- ство і право. Кримінальне право. 11/2019. С. 333–339.