ВІЙНА ЯК СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНЕ ЯВИЩЕ В ТЕОРЕТИКО-ФІЛОСОФСЬКИХ КОНЦЕПЦІЯХ ФРЕНСІСА БЕКОНА
Анотація
У статті аналізується проблема війни, як соціально-політичного явища, її сутності та соціальних наслідків.
Вказується, що Ф. Бекон жив в епоху, коли в європейському континенті постійно виникали конфлікти, які вирішувались в основному не мирними переговорами, а війною. Ф. Бекона, як філософа і політичного діяча, ця проблема надзвичайно хвилювала. Теоретичні ідеї Ф. Бекона, перш за все, були спрямовані на вплив щодо політики короля і парламенту та підготовки держави, її збройних сил і народу захищати інтереси та суверенітет Англії.
У статті акцентується увага на те, що філософ поділяв війни на справедливі і не справедливі. Ф. Бекон був переконаний в тому, що війна яка ведеться проти деспотизму і тиранії є законною і справедливою. Вона піднімає дух і сили народу і армії. Така війна як правило є переможною.
У статті наголошується, що успіхи у війні залежать не тільки від результатів діяльності правлячих кіл держави, але й від її морально-правової оцінки народом, та його готовності захищати свою державу, а також від таланту полководців і воєначальників.
Встановлено, що мислитель значну увагу зосереджує на формуванні глибоких і оригінальних ідей щодо ролі тактики і стратегії при проведенні військових операцій, спрямованих на отримання успіху і перемоги над противником.
У статті обґрунтовується концепція, що у підготовці країни та її збройних сил Ф. Бекон відводив проблемі, пов’язаній з досягненням в сфері науки , реалізації науково-технічних досягнень як важливого чинника в зміцненні й удосконаленні могутності армії і військово-морського флоту.
У статті підкреслюється, що Ф. Бекон в своїй державній діяльності значну увагу приділяв законотворчій діяльності, прийняття нормативно-правових актів і проведення політики, як урядом так і парламентом щодо забезпечення миру і злагоди в суспільстві, спрямованих на уникнення заколоту, повстання й громадянської війни в державі. Ф. Бекон застерігає, що ті держави та їх правителі, які не дотримуються цих умов призводять до ситуації, коли їх держави стають легкою здобиччю більш сильних і агресивних сусідів.
Таким чином мета всієї теоретичної і політико-правової діяльності Бекона була спрямована на удосконалення державного управління, зміцнення військово-технічного потенціалу армії і флоту, як міцної бази могутності й обороноздатності держави.
Посилання
2. Субботин А.Л. Френсис Бэкон и античность//Вопросы философии. 1972. № 2. С. 86-88.
3. Бертран Р. Історія західної філософії /Пер. з англ. Ю.Лісняка, П.Таращука. Київ: Основи,1955. 759 с.
4. Бэкон Ф. О мудрости древних // Бэкон Ф. Сочинения в двух томах. 2-е, испр.и доп. Изд. Сост.,общ.ред и вступит. Статья А.Л. Субботина. Москва: Мысль,1978. Т. 2. С. 233-518.
5. Мелещенко О.К. Публіцистика Ярослава Гашека (1883-1923): Навч. метод. комплекс: навч.Посібник; Хрестоматія: Теми рефератів / Київський ун-т ім.Т араса Шевченка; Ін-т журналістики. Київ, Дніпр., 2021.708 с.
6. Мовчан С.П., Кипаренко Г.М. Велика Британія:географія, історія, культура. Львів: ПАІС, 496 с.
7. Гегель Г.В.Ф. Философия права. Пер. нем.: Ред.и сост. Д.А. Керимов и В.С. Нерсесянц; Авт. Вступ.ст. ипримеч. В.С. Нерсесянц;Москва:Мысль,1990. 524 с.
8. Бэкон Ф. Опыты, или наставления нравствинние и политические// Бэкон Ф. Соченения в двух
томах. 2-е, испр. И доп. изд. Сост. Общ. Ред. И виступит. Статья А.Л.уботина. Москва: Мысль, 1978.Т. 2.С. 351-582.
9. Мортон А.Л. История Англии. Москва: Издательство иостранной литературы. 1950. 461 с.
10. Бэкон Ф. Новая Атлантида// Бэкон Ф. Сочинения в двух томах. 2-е, испр. и доп. изд. Сост., общ. ред. и вступит. Статья А.Л. Суботина. Москва:Мысль,1978.
Т. 2. С. 485-517.
11. Очерки истории Англии. Средние века и Новое
время. Под. редакцией Г.Р.Левина. Москва: Государственно-педагогическоє издательство.1959. 355 с.
12. Кертман Л.Е. География, история и культура Англии: Учеб.пособие. 2-е изд., перероб. Москва:
Высшая школа, 1979. 384 с.
13. Михаленко Ю.П. Ф .Бекон и его учение.Москва: Наука, 1975. 263 с.
14. Плутарх. Избранные жизнеописания. В двух
томах. Пер.с древнегр./ Сост.и примеч.М.Томашевской. Москва :Правда. 1990. 608 с.
15. Субботин А.Л. Френсис Бэкон и принципы его
философии// Бэкон Ф. Сочинения в двух томах. Испр
и доп. изд. Сост., общ. ред. и вступит. Статья А.Л. Субботина. Москва: Мысль. 1977. Т. 1.С. 83-522