ПРАВОВІ ФІКЦІЇ В АСПЕКТІ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЄВОСТІ МЕХАНІЗМУ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ

  • В. В. Сидоренко
Ключові слова: правова фікція, правовий засіб, механізм правового регулювання, дієвість, впорядкування, суспільних відносин

Анотація

Стаття присвячена загальнотеоретичному аналізу категорії «правова фікція». Досліджується питання можливості використання правових фікцій в якості функціонального елементу механізму правового регулювання.

Охарактеризовано основні підходи до визначення правових фікцій в юридичній літературі. Визначено роль та значення фікції презумпції в контексті забезпечення належного рівня впорядкованості суспільних відносин.

Встановлено, що правові фікції формуються за допомогою різних термінологічних характеристик. Проаналізовано юридичні властивості фіктивних положень, що використовуються в нормах права та дозволяють визначити функціонально-динамічні показники урегульованості суспільних відносин. Обумовлено необхідність використання правових фікцій в контексті розуміння природи механізму правового регулювання. Доведено, що використання правових фікцій дозволяє визначати поведінку учасників суспільних відносин з меншим або більшим ступенем вірогідності не перевантажуючи обсяг сфери правового регулювання зайвими нормативними приписами

і при цьому породжуючи настання необхідних юридичних наслідків. Встановлено, що умовність фіктивного правоположення не може суперечити існуючим правовим принципам та повинно бути узгодженим з іншими нормами права. Правові фікції дозволяють забезпечити належний рівень впорядкованості відповідних проявів поведінки суб’єктів правовідносин. Нормативність фіктивних положень забезпечує логічність використання визначених тверджень як істинних, за наявності належних передумов та обставин їх використання. Значення правових фікцій, в аспекті забезпечення дієвості механізму правового регулювання, проявляється у використанні фіктивних положень при формуванні і вираженні змісту спеціальних норм права. Характерною ознакою правової фікції є можливість здійснення правового регулювання за відсутності реальних суспільних відносин, які передбачаються самою фікцією. Визначено, концепція правової фікції дозволяє суттєво розширити зміст відповідних суспільних відносин у ситуації, якщо явища існують за іншими критеріями і певним чином впливають на реальність.

Доведено, що фікції є спеціальним правовим засобом, які дозволяють чітко окреслити сферу правового регулювання, заповнити прогалини у праві, спростити механізм правового регулювання у складних умовах невизначеності права та забезпечити його дієвість в цілому.

Доводиться необхідність розглядати правові фікції як структурний елемент механізму правового регулювання.

Обґрунтовано, що правові фікції створюють належні передумови щодо усунення протиріч при регулюванні суспільних відносин в умовах невизначеності, дозволяють зробити функціонування відповідного механізму більш зрозумілим і стабільним для учасників суспільних відносин та створити належні передумови для реалізації наданих їм суб’єктивних прав в повному обсязі, навіть без детальної конкретизації умов і підстав необхідних для їх здійснення.

Біографія автора

В. В. Сидоренко

кандидат юридичних наук, доцент,завідувач кафедри права та соціально-поведінкових наук

Білоцерківського інституту економіки та управління Університету «Україна»

Посилання

1. Ул’яновська О.В. Фікції в правовій системі
України : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01.
Одеса, 2010. 20 с.
2. Сиротнікова Я.Є. Юридичні фікції в трудовому праві України : дис. … канд. юрид. наук: 12.00.05.
Харків, 2019. 190 с.
3. Невзоров І. Генеза та розвиток уявлень про природу «правової фікції» у вітчизняній та світовій юриспруденції. Юридичний вісник. 2020/2. № 6. С. 19-30.
4. Танимов О.В. Теория юридических фикций :
монография. Москва : Проспект, 2016. 223 с.
5. Мурадьян Э.М. Истина как проблема судебного права. 2-е изд., перераб. и доп. Москва: Юрист,
2004. 312 c.
6. Зеленко І.П. Юридична фікція як правовий та
соціальний інструмент. Науковий вісник Ужгородського національного університету : Серія: Право.
2013. Вип. 23. Ч. 1. Т. 1. С. 46–49.
7. Ульяновська О. В. Правові фікції як нетипові
нормативні приписи. Актуальні проблеми держави
і права. 2004. Вип. 22. С. 98–100.
8. Кашанина Т. В. Юридическая техника : учебник. 2-е изд., Москва: Норма : ИНФРА-М, 2011. 496 с.
Опубліковано
2022-03-27
Розділ
Статті