СПЕЦИФІЧНІ УМОВИ КРИМІНАЛІСТИЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ САМОРОБНОЇ ВОГНЕПАЛЬНОЇ ЗБРОЇ В УКРАЇНІ

  • Сергій Миколайович Циганов Харківський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України
  • Андрій Миколайович Троценко Харківський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України
Ключові слова: криміналістичне дослідження, криміналістична ідентифікація, саморобна вогнепальна зброя, судово-балістична експертиза, атипова вогнепальна зброя, нестандартна зброя.

Анотація

 

В статті висвітлені основні специфічні умови криміналістичного дослідження саморобної вогнепальної зброї в Україні: законодавче не визначення поняття, застарілість чинних судово-балістичних методик, вільний доступ до техніки виготовлення такої зброї в кустарних умовах. Проведений аналіз позицій і поглядів вітчизняних вчених-криміналістів щодо тлумачення поняття «саморобна вогнепальна зброя». Зроблений висновок про необхідність прийняття в найближчий час ЗУ «Про зброю» та принципового оновлення чинних методик судово-балістичних досліджень.

Останні п’ять років стали для України справжнім випробуванням на державність. Зовнішня військова агресія і проведення АТО (ООС), втрата частини території, значні економічні проблеми ускладнили криміногенну ситуацію в країні, одним з проявів якої стало збільшення обігу і використання, в тому числі в злочинних цілях, нелегальної зброї. При цьому, з зони ООС, як свідчить авторський досвід, надходить нелегальна вогнепальна зброя як сформованих зразків, так і саморобна та перероблена. Сучасним невтішним трендом цієї проблем є поширення в її арсеналі атипової (нетипової), нестандартної зброї, включаючи саморобну. Про загрозливий характер проблеми саморобної зброї говорять і міжнародні фахівці. Так, авторитетний Швейцарський незалежний науковий центр Small Arms Survey, що публікує щорічні звіти щодо ситуації з незаконним обігом зброї у світі, стверджує, що саморобна та перероблена зброя стає серйозною причиною неточностей в підрахуванні зброї на руках у населення. Це не лише екземпляри з труб і металобрухту, а ще й пневматика, репліки, сигнальна та зброя для стрільби холостими патронами, яку можна переробити у вогнепальну.

Біографії авторів

Сергій Миколайович Циганов, Харківський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України

Старший судовий експерт сектору досліджень зброї відділу криміналістичних видів досліджень Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України

Андрій Миколайович Троценко, Харківський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України

Старший судовий експерт сектору досліджень зброї відділу криміналістичних видів досліджень Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України

Посилання

1. У поліції розповіли скільки незаконної зброї вилучили з початку року. URL: https://www.unn.com.ua/uk/news/1790739-u-politsiyi-rozpovili-skilki-nezakonnoyi-zbroyi-viluchili-z-pochatku-roku (дата звернення: 21.10.2019 р.)
2. Офіційний сайт Small Arms Survey. URL: http://www.smallarmssurvey.org (дата звернення: 22.10.2019)
3. Мельник Р.В., Гамера В.А., Толочин Д.В. Поняття, види та способи переробки об’єктів у вогнепальну зброю. Порівняльно-аналітичне право. 2016. № 4. С. 237-239.
4. Кофанов А.В. Деякі дискусійні аспекти дослідження сучасних зразків атипової вогнепальної зброї. Криміналістика і судова експертиза. 2017. Вип. 62. С. 206-215.
5. Мельник Р. Критерії класифікації атипової (саморобної) вогнепальної зброї. Науковий часопис Національної академії прокуратури України. 2015. № 3. С. 60-69.
6. Мельник Р. В. Теоретичні та практичні аспекти криміналістичного дослідження об’єктів, перероблених у вогнепальну зброю. Монографія. К., 2017. 186 с.
7. Калушан отримав 3 роки тюрми за пістолет, перероблений зі стартового на бойовий. URL: https://kurs.if.ua/news /kalushan_otrymav_3_roky_tyurmy_za_pistolet_pereroblenyy_zi_startovogo_na_boyovyy_17428.html/
8. Реєстр методик проведення судових експертиз. URL: http://rmpse.minjust.gov.ua/page/31(Міністерство юстиції України)
9. https://www.youtube.com/Royal+Nonesuch (дата звернення: 23.10.2019)
Опубліковано
2020-02-07