ПЕНСІЙНА СИСТЕМА УКРАЇНИ ТА ДОСВІД СВІТОВОЇ ПРАКТИКИ

  • Л. Р. Біла-Тіунова
Ключові слова: фінансова система, пенсійна система, пенсійний фонд, солідарна система, накопичувальна система, добровільно-накопичувальна система

Анотація

У статті досліджено стан системи пенсійного забезпечення в Україні та проблеми функціонування її складових
рівнів. Враховуючи те, що Пенсійний фонд включається у фінансову систему країни, розглянуто місце фінансової системи у реалізації завдань економічної політики держави та завдання вдосконалення її функціонування. Встановлено, що функціонування фінансової системи забезпечується фінансовими інститутами (державними і недержавними), які сукупно здійснюють реалізацію всіх функцій, необхідних для діяльності держави та ринкової економіки. Серед різноманіття фінансових інститутів виокремлено державні цільові фонди, сутність яких зводиться до фінансування суспільних потреб цільового характеру, у тому числі потреб вразливих верств населення. Звернено увагу на наявні моделі пенсійних систем зарубіжних країн. Розглянуто основні завдання Пенсійного фонду України, серед яких реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню та питання реформи пенсійного забезпечення.
Проаналізовано три рівні пенсійної системи: солідарна система, накопичувальна система, добровільно-накопичувальна пенсійна система. Зазначено, що перший та другий рівні системи пенсійного забезпечення в Україні становлять систему загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Другий та третій рівні системи пенсійного забезпечення в Україні становлять систему накопичувального пенсійного забезпечення.
Акцентовано увагу на тому, що поєднання у відповідному співвідношенні солідарної та накопичувальної (на обов’язковій та добровільній основі) складових дає найменш ризиковану та найбільш дієву можливість успішного функціонування пенсійної системи країни та повноцінного забезпечення пенсіонерів. Сьогодні існує проблема фінансування солідарної системи за рахунок низького рівня заробітної плати в Україні та невеликих відрахувань
до Пенсійного фонду. Зроблено висновок про необхідність обов’язкової накопичувальної системи, яка збалансує солідарну систему та пришвидшить детінізацію ринку праці і забезпечить особистий накопичувальний рахунок для кожної людини з метою зміцнення пенсійної системи та впровадженню євроінтеграційних змін.

Біографія автора

Л. Р. Біла-Тіунова

доктор юридичних наук, професор, професор кафедри адміністративного і фінансового права Національного університету «Одеська юридична академія»

Посилання

1. Свірський В.С. Роль фінансової системи у соціально-економічному розвитку держави. Світ фінансів.
2008. № 3. С. 47-57.
2. Латковська Т.А. Поняття та структура сучасної
фінансової системи України. Право та державне управління. 2011. № 1. С. 64-68.
3. Положення про Пенсійний фонд України. Постанова Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р.
№ 280. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280-2014-
%D0%BF#Text
4. Філіпчук П.В. Системи пенсійного забезпечення: огляд світового досвіду. http://academy.gov.ua/ej/
ej10/doc_pdf/Filipchuk.pdf
5. Колодій А. Пенсійна система Німеччини: корисний досвід для України. http://
sophus.at.ua/publ/2012_12_11_12_kampodilsk/
s e k c i j a _ 9 _ 2 0 1 2 _ 1 2 _ 1 1 _ 1 2 / p e n s i j n a _ s i s t e m a _
nimechchini_korisnij_dosvid_dlja_ukrajini/19-1-0-441).
6. Пенсійна система Німеччини. https://www.uaib.
com.ua/files/articles/203/49/Germany.pdf
7. Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Закон України від 9 липня
2003 року № 1058-IV. https://zakon.rada.gov.ua/laws/
show/1058-15#Text
8. Про недержавне пенсійне забезпечення.
Закон України від 9 липня 2003 року № 1057-IV.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text
Опубліковано
2022-03-27
Розділ
Статті