РОЗРОБКА НАУКОВО-МЕТОДИЧНОГО ПІДХОДУ ДО ПУБЛІЧНОГО РЕГУЛЮВАННЯ СТІЙКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ ВИМУШЕНИХ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ У ПРИЙМАЮЧІ СПІЛЬНОТИ
Анотація
Автором розглянуто процес формування науково-методичного підходу до публічного регулювання стійкої інтеграції вимушених переселенців у приймаючі спільноти. Розроблена «мапа ризиків» процесу публічного регулювання ВВМ через механізми забезпечення ВПО, що дозволить не тільки покращити систему держаного і, що особливо важливо, громадського моніторингу ефективності реалізації державного регулювання у сфері ВВМ і забезпечення прав ВПО в Україні за рахунок виділення зрозумілих для спостерігача напрямів моніторингу з індикаторами рівня ризику, а й удосконалити організаційно-економічний механізм підтримки і забезпечення інтеграції ВПО у приймаючі спільноти як такий, що наразі, у 2019 р., вже найкраще відповідає потребам ВПО і не носить авральний «ad hoc» характер, як це було у 2014-2015 рр. Вперше запропоновано науково-методичний підхід до публічного регулювання стійкої інтеграції вимушених переселенців у приймаючі спільноти, який пропонує фрагментацію чинників публічного регулювання на дві групи - по відношенню до факторів зовнішнього середовища і по відношенню до базового акценту у механізмі регулювання, та пропонує мапу ризиків публічного регулювання у сфері як доречного інструменту попередження незбалансованих і неадресних рішень щодо вимушених переселенців саме з боку органів публічної влади.
У 2014 р. внаслідок воєнного конфлікту на Сході України розпочалося переселення жителів Донецької та Луганської областей до інших територій країни. Масштабність явища зумовила необхідність розроблення та впровадження окремого Закону, нормативно-правових документів, спрямованих на захист і підтримку прав та свобод внутрішньо переміщених осіб (ВПО або переселенці). Актуальною проблемою залишається забезпеченість сімей переміщених осіб житлом. Зокрема, в Україні дотепер не існує комплексної політики щодо житла для переселенців, яка б діяла на національному, обласному та місцевому рівнях.
Посилання
2. Ager A. Understanding Integration: A Conceptual Framework. Journal of Refugee Studies. 2008. Vol. 21 (2). Р. 166-191.
3. Begg I. EMU and sustainable integration. Journal of European Integration. 2015. №37 (7). Р. 803-816.
4. Nicolaidis K. Sustainable Integrationin a Demoicratic Polity:A New (or not so new) Ambition For the European Union after Brexit [Електронний ресурс]. Cambridge : Cambridge University Press, 2015. Режим доступу : http://kalypsonicolaidis.com/wp-content/uploads/ 2015/02/Sustainable-Integration-Nicolaidis-Final.pdf
5. Novak P. Border Politics. Social Movements, Collective Identities, and Globalisation. Journal of Refugee Studies. 2017. Vol. 30 (1). Р. 141-143.
6. Starik M. Toward a Theory of Sustainability Management: Uncovering and Integrating the Nearly Obvious. Organization & Environment. 2013. №24 (1). С. 7-30.
7. Woroniecka-Krzyzanowska D. Internally Displaced Persons and Elections under Military Conflict in Ukraine. Journal of Refugee Studies. 2017. Vol. 30 (1). Р. 27-46.