ПРАВО НА УЧАСТЬ В УПРАВЛІННІ ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
Анотація
У статті досліджено сутність та зміст права на участь в управлінні товариством з обмеженою відповідальністю. Розглянуто думки сучасних науковців щодо сутності управління організацією (товариством). Проаналізовано різноманітні погляди сучасних науковців щодо змісту права на участь в управлінні товариством з обмеженою відповідальністю та висловлено певні зауваження щодо віднесення певних складників до змісту досліджуваного права.
Охарактеризовано право участі у загальних зборах учасників товариства з обмеженою відповідальністю та визначено, що до змісту цього права можна відносити можливість брати участь у дискусії, ставити питання членам інших органів товариства та подавати заяви відповідно до порядку зборів. Зроблено висновок, що право участі учасника ТОВ у загальних зборах залежить від його обізнаності щодо часу їх проведення.
Підтримано думки науковців, що право голосу є правом учасника товариства з обмеженою відповідальністю, яке надає можливість участі в прийнятті рішень та в такий спосіб забезпечує йому вплив на формування рішень (волевиявлень) товариства. Звернуто увагу на відмінності реалізації права голосу учасника товариства з обмеженою відповідальністю від реалізації цього права акціонерами під час участі в управлінні акціонерним товариством. Охарактеризовано випадки, коли право голосу учасника товариства може бути обмежено.
Підтримуються думки науковців, які вважають, що до змісту права на участь в управлінні товариством з обмеженою відповідальністю також належить право учасника бути обраним до органів управління товариством. Визначено особливості права участі в управлінні щодо «компанії однієї особи».
На основі аналізу сутності та складників права на участь в управлінні товариством з обмеженою відповідальністю надане власне визначення поняття цього права.
Посилання
2. Марущак Я.С. Корпоративні права та обов'язки за законодавством України та Європейського Союзу : дис. ... к.ю.н. за спец. 12.00.03. Національний університет «Одеська юридична академія», Одеса, 2018. 214 с.
3. Бутрин Н.С. Правочин як підстава виникнення та припинення корпоративних прав : дис ... канд. юрид. наук : 12.00.03. Київ, 2014 . 207 с.
4. Жорнокуй В.Г. Правова природа права участі в управлінні господарським товариством. Право і Безпека. 2011. № 5. С. 216-220.
5. Корпоративне право : підручник / Ю.О. Гладьо, В.М. Мартин, Ю.Я. Самагальська та ін. ; за заг. ред. проф. О.С. Яворської. Дрогобич : Коло, 2020. 650 с.
6. Кравченко С.С. Право участі в управлінні господарським товариством. Адвокат. 2009. № 10. С. 16-20.
7. Награ Д.О. Визнання рішень загальних зборів товариств недійсними: проблемні питання. Журнал східноєвропейського права. 2019. № 70. С. 342-348.
8. Огляд судової практики Верховного суду з корпоративних спорів URL: https://www.pard.ua/uk/ news/4878-ohlyad-sudovoyi-praktyky-verkhovnoho-sudu-z/.
9. Пилипко Ю. Порядок повідомлення учасників товариства про проведення загальних зборів . Підприємництво, господарство і право. 2016. № 11. С. 33-38.
10. Шлыкова Т.А. Права участников общества с ограниченной ответственностью: юридическая природа, понятие, виды : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03. Москва : РГБ, 2005. 169 с.
11. Корпоративне право Польщі та України : монографія / Васильєва В.А., Гербет Анджей, Ковали-шин О. Р. [та ін.] ; за ред. проф. В.А. Васильєвої. Івано-Франківськ, 2016. 377 с.
12. Шуляківська М., Яновський О. Загальні збори та Наглядова рада - що змінилось в управлінні ТОВ? 10.10.2018 р. URL: https://zkg.ua/zahalni-zbory-ta-nahlyadova-rada-scho-zminylos-v-upravlinni-tov/.
13. Могилевский С.Д. Общество с ограниченной ответственностью: законодательство и практика его применения. М.: Статут, 2010. 421 с.
14. Смирнова Я.А. Злоупотребления корпоративными правами участниками хозяйственных обществ : дисс. ... к.ю.н. спец. : 12.00.03. Москва, 2019. 246 с.