ПРЕЗУМПЦІЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЯК A PRIORI СУСПІЛЬНОЇ КОМУНІКАЦІЇ
Анотація
Стаття присвячена тематиці комунікативного процесу та його нормативних основ як потенційної моделі злагодженої взаємодії в умовах сучасного багаторівневого суспільства. У дослідженні робиться акцент на висвітленні комунікативної взаємодії через призму семіотичного розуміння особистості як її трансцендентального учасника - семіотичної монади. Ідеальний характер мовленнєвої інтеракції розкривається у діалозі поколінь та культур як самодостатніх та необхідних одиниць багатовимірного семіотичного простору.
У рамках статті первинною позицією згадуваної комунікації визначаються морально-етичні максими дискурсу, що ґрунтуються на толерантності до прав, свобод і легальних інтересів усіх учасників мовленнєвої інтеракції, а також на визнанні та повазі до самобутності іншого (комунікативній солідарності). Як a priori такої взаємодії нами обґрунтовується «презумпція відповідальності» у розумінні здатності співмовця дати відповідь за власну діяльність (бездіяльність), передумовами якої нами визначаються превалювання правил дискурсу над внутрішньою мотивацією співрозмовників, іманентним характер обґрунтованої незгоди та допущенням помилковості мовленнєвої позиції сторони обговорення.
У дослідженні також висвітлюється складність та багатовимірний аспект розуміння відповідальності у комунікативному спрямуванні. Вона, розкриваючись через призму правової відповідальності та чистої етики дискурсу, комплексно ускладнюється й переростає у відповідальність колективних суб'єктів, де кожна семіотична особистість (монада) відповідає не тільки за свої діяння, а й за дії чи бездіяльність як частина більшого за себе колективного утворення (монади вищого рівня).
Посилання
2. Єрмоленко А.М. Комунікативна практична філософія. Київ : Лібра, 1999. 488 с.
3. Усов Д.В. Етика відповідальності К.-О. Апеля в ландшафтах контрактуалізму. Антропологічні виміри філософських досліджень. 2015. Вип. 7. С. 140-150.
4. Рікер П. Право і справедливість. Київ : Дух і літера, 2002. 216 с.
5. Кириленко К. М. Інноваційна культура та теорія діалогу культур В. Біблера. Гілея. 2016. Вип. 104 (1). С. 96-100.
6. Коэн Дж. Л., Арато Э. Гражданское общество и политическая теория / Пер. с англ. Общ. ред. И.И. Мюрберг. Москва : «Весь Мир», 2003. 784 с.
7. Габермас Ю. Комунікативна дія і дискурс / Ситниченко Л. Першоджерела комунікативної філософії. Київ : Либідь, 1999. С. 84-90.
8. Дмитренко К.С. Юрґен Габермас: від рефлексії до комунікації. Маґістеріум. 2012. Вип. 47. С. 38-45.
9. Ролз Дж. Теория справедливости. Перевод с английского / Науч. ред. изд. проф. В.В. Цели-щев. Новосибирск : Изд-во Новосибирского ун-та. 1995. 507 с.
10. Бьолер Д. Відповідальність за майбутнє з ґло-бальної перспективи. Актуальність філософії Ганса Йонаса та етики дискурсу / Пер. з нім. А. Єрмоленка. Київ : Стилос, 2014. 157 с.
11. Апель К.-О. Обґрунтування етики відповідальності / Ситниченко Л. Першоджерела комунікативної філософії. Київ : Либідь, 1999. С. 46-60.