ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ПРОФАЙЛІНГУ У ВИЯВЛЕННІ ПРОЯВІВ ПРОТИДІЇ РОЗСЛІДУВАННЮ
Анотація
У статті розглядаються можливості використання профайлінгу в діяльності правоохоронних органів взагалі та у подоланні проявів протидії розслідуванню зокрема.
Приділяється увага таким основним методам профайлінгу, як співбесіда та візуальне спостереження. Наголошується на тому, що за виявленими відображеннями можуть визначатися тривалість та особливості умов формування особистості, її знань, вид діяльності тощо, і чим довше тривалість та специфічність умов вказаного процесу, тим більш закономірними стають прояви в застосовуваних способах, у тому числі протидії розслідуванню. Зазначається, що значною мірою на це впливає тип темпераменту особи. Так, особи з рухомим типом діяльності нервової системи можуть проявляти бурхливі емоційні реакції на подразники. Найменш читаними будуть емоції флегматика, котрий характеризується стриманістю їх проявів.
Також встановлено, що не менших можливостей надає профайлінг психологічному аналізу поведінкових реакцій осіб, з якими правоохоронці здійснюють спілкування. Тому профайлеру необхідно використовувати знання багатьох наук, зокрема і криміналістики.
Зазначається, що виявлення проявів психоемоційних реакцій має виступати відправною точкою в організації спілкування на предмет виявлення факту застосування по відношенню до особи тиску. Оцінка типу темпераменту особи зумовлює необхідність правоохоронців диференційованого підходу до організації спілкування та перспективи отримання відомостей про факт здійснення тиску з боку зацікавлених осіб.
Досліджено, що підвищення рівня застосування профайлінгу не тільки покращить діяльність правоохоронців, а й зменшить витрати часу, сил та засобів на її виконання.
З'ясовано, що профайлінг може застосовуватися для виявлення проявів протидії розслідуванню, прогнозування негативного впливу на кримінальне провадження та його учасників, прийняття заходів його подолання.
Посилання
2. Фролова Е. Профайлеры. URL: http://samopoznanie.ru/articles/profaylery/.
3. Охріменко І. Використання специфічних психологічних методів у процесі розкриття злочинів: проблеми та перспективи. Юридична Україна. 2010. № 4. С. 121-126.
4. Пальваль Є.А. Психолого-криміналістич-ний аналіз огляду місця події. Право і безпека. 2004. № 3. С. 217-219.
5. Волынский-Басманов Ю.М., Эриашвили Н. Профайлинг. Технологии предотвращения противоправных действий. 2-е изд. Москва : Юнити-Дана. 2013. 198 с.
6. Корольов В. Застосування профайлінгу на державному кордоні України. Підприємництво, господарство і право. 2019. № 3. С. 327-330.
7. Невербаліка / Психологіс. Енциклопедія практичної психології. URL : http://psychologis.com.ua/neverbalika.htm.
8. Экман П. Психология лжи. Обмани меня, если сможешь. Санкт-Петербург : Питер, 2010. 304 с.
9. Пашковська М.В. Психологічний портрет» злочинця та його значення під час розслідування злочинів. URL: http://www.lex-line.com.ua/?language=us&go=full_article&id=1418.
10. Дормидонтов А. В. Профайлинг : учеб. пособие. Ульяновск : УВАУ ГА (И), 2011. 111 с.
11. Подільчак О.М. Криміналістичний профай-лінг - реалізація вчення про особу злочинця. Право і суспільство. 2017. № 4. С. 148.
12. Наварро Д. Я вижу, о чём вы думаете. Минск : Попурри, 2009. 336 с.
13. Мещеряков Б.Г. Большой психологический словарь / сост. : Зинченко. В.П. 4-е изд. Москва : АСТ: МОСКВА, 2009.
14. Цветков В.Л. Профайлинг в деятельности органов внутренних дел. Москва : Юнити-Дана : Закон и право, 2014.