МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ПІДГОТОВКИ КАДРІВ ДЛЯ СУДОВОЇ СИСТЕМИ
Анотація
У статті проаналізовано зарубіжний досвід щодо регулювання професійної підготовки суддів у таких державах, як Польща, Німеччина, Грузія та Канада. Розглянуто більш детально умови підготовки і проходження підвищення кваліфікації для суддів, помічників суддів. Вказується, який орган із перелічених держав здійснює саме підготовку і підвищення кваліфікації. Так, наприклад, у Польщі це Національна школа судової влади і прокуратури Республіки Польща. Особливістю її діяльності є те, що вона готує кадри як для судових установ, так і для органів прокуратури. Одним із основних завдань даної установи є теоретична і практична підготовка до посади судді, прокурора, асесора прокуратури. Початкова підготовка суддів в Польщі загалом триває 3 роки. У Німеччині це Німецька судова академія, яка здійснює міжрегіональне навчання діючих суддів та прокурорів та не має повноважень із початкової підготовки майбутніх суддів. Початкова підготовка забезпечується системою Juristenausbildung, де викладається єдиний курс права для майбутніх суддів, прокурорів, адвокатів, нотаріусів, юристів. Тривалість такого навчання складає 6-7 років. У Грузії професійну підготовку осіб, які призначаються на посаду судді, здійснює Вища школа юстиції, де забезпечується і перепідготовка діючих суддів із метою професійного вдосконалення, підготовка та перепідготовка кандидатів у помічники суддів та інших фахівців для укомплектування системи загальних судів висококваліфікованими кадрами. Така підготовка триває 10 місяців. У Канаді професійна підготовка суддів здійснюється Національним Суддівським Інститутом. Там існують два види курсів: загальнодержавні та курси, які розробляються на замовлення конкретних судів. Крім того, в Національному суддівському інституті діє система дистанційного навчання, яка має декілька форм: електронний вісник і комп'ютерні навчальні програми; онлайн-курси, відеокурси та інформаційні ресурси. Також визначено, які аспекти досвіду зарубіжного правового регулювання можливо використати, удосконаливши при цьому процедуру підготовки суддів в Україні.
Посилання
2. Шишкін В. Судові системи країн світу. Київ : Юрінком Інтер, 2001. 318 с.
3. Мельник М. Належна професійна підготовка суддів як складова судової реформи: міжнародний досвід та його адаптація до вітчизняного законодавства. Вісник Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. 2013. № 2. С. 8-12.
4. Висновок № 4 (2003) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо належної підготовки та підвищення кваліфікації суддів на національному та європейському рівнях, схваленому 27 листопада 2003 р. Вища Рада правосуддя: офіц. сайт. URL: http://www.vru.gov.ua/content/file/Opinion_1-18.pdf (дата звернення: 29.06.2020).
5. Судебные системы европейских стран: справочник / пер. с франц. Д. Васильева и с англ. О. Кобяко-ва. Москва, 2012. 336 с.
6. Швиденко Я., Кошинець В. Деякі аспекти кваліфікаційної підготовки суддів (з досвіду зарубіжних країн). Вісник Державної судової адміністрації України. 2012. № 4(25). С. 59-67.
7. Слово Національної школи суддів України. Фахове загальнодержавне науково-практичне та науково-методичне юридичне видання № 4(17) 2016. С. 98-104. URL: http://slovo.nsj.gov.ua/images/pdf/slovo-4-2016.pdf (дата звернення: 29.06.2020).
8. Національна школа суддів України. Офіційний сайт. URL: http://nsj.gov.ua/ua/news/ obgovorennya-natsionalnih-standartiv-suddivskoi-osviti-ta-krashih-mijnarodnih-praktik-v-dii/ (дата звернення: 29.06.2020).