ФУНКЦІОНУВАННЯ ЗОНИ МИТНОГО КОНТРОЛЮ: ПРАВОВІ ОСНОВИ

Ключові слова: зона митного контролю, митний контроль, митне оформлення, пункт пропуску, державний кордон

Анотація

У статті розглянуто основні підґрунтя створення та функціонування зони митного контролю в межах розташування зони митниць та в пунктах пропуску через державний кордон, розкрито основну типологію зон митного контролю.

Функціональне спрямування зон митного контролю як місць, де виконуються митні формальності щодо товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон, зумовлює зв'язок їхнього правового режиму із функціями конкретних митних органів, зоні діяльності яких створено такі зони. Зони митного контролю в пунктах пропуску на державному кордоні відрізняються від зон митного контролю, які створюються у внутрішніх митницях, наявністю окремої зони або лінії прикордонного контролю, з якої починається огляд транспортних засобів, здійснюється паспортний контроль, визначаються особи, яким заборонено в'їзд до країни, тощо. Водночас у разі розташування пунктів пропуску на лінії державного кордону обов'язковою є наявність договору із сусідньою державою. Основними суб'єктами управління зонами митного контролю є митниці, їх відокремлені структурні підрозділи - митні пости. Крім того, безпосереднє забезпечення режиму зони митного контролю може бути покладено на відповідний структурний підрозділ митниці або митного поста - відділ митного оформлення. Підставами розподілу повноважень у цьому разі є такі критерії, як зона діяльності підрозділу та його функції щодо митного контролю й митного оформлення щодо конкретних способів і засобів переміщення товарів, або виду товарів.

Територіальна дія правового режиму зони митного контролю охоплює певну ділянку митної території України, а також розташовані на ній об'єкти та споруди. Важливою особливістю правового режиму зони митного контролю є встановлення низки правил технічного й організаційного характеру щодо відповідних територій, споруд та об'єктів, головною метою яких є створення належних умов як для дотримання режимних вимог перебування осіб, товарів і транспортних засобів на території відповідної зони, так і для виконання передбачених законодавством митних формальностей.

Посилання

1. Біленець Д.А. Правовий режим зони митного контролю: дис____канд. юрид. наук. Одеса, 2015. 198 с.
2. Міжнародна конвенція про спрощення і гармонізацію митних процедур від 18 травня 1973 р. Офіційний вісник України. 2011. № 71. Ст. 2711.
3. Митний кодекс України від 13 березня 2012 р. Відомості Верховної Ради України. 2012. № 44-45, № 46-47, № 48. Ст. 552.
4. Федотов О.П. Митний пост: адміністративно-правовий аналіз діяльності з виконання завдань, покладених на органи доходів і зборів. Митна справа.
2014. № 1.
5. Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів Міндохо-дів : Наказ Міністерства доходів і зборів України від 30 грудня 2013 р. № 888, додатки 2, 5. URL: http://www.profiwins.com.ua/uk/letters-and-orders/gna/4930-11.html.
6. Про затвердження Порядку створення зон митного контролю : наказ Міністерства фінансів України від 22 травня 2012 р. № 583. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0879-12.
Опубліковано
2020-10-23
Розділ
Статті