ПРАВОВЕ ЖИТТЯ ЯК ФОРМА БУТТЯ ПРАВА
Анотація
У статті розглянуто особливість правового життя як форми буття права, що поєднує в собі галузеві види правового життя та характеризує специфіку і рівень правового розвитку певного суспільства. Правове життя складається з набору елементів позитивного і негативного спрямування.
Стверджується, що філософські концепції життя діаметрально відрізняються, ототожнюючи його (життя) з ідеальним існуванням, що має божественний початок; наділяючи рисами живого навіть неживі об'єкти.
Обґрунтовується теза про те, що право є важливим не тільки юридичним і політичним, а й природним інститутом, який разом із мораллю і моральністю відіграє вирішальну роль у контролі і регулюванні життєдіяльності людини. Право є важливим не тільки юридичним і політичним, а й природним інститутом, який разом із мораллю і моральністю відіграє вирішальну роль у контролі і регулюванні життєдіяльності людини. Саме право, правові явища і процеси не можуть бути всебічно і повно вивчені поза їхнім зв'язком із суспільством.
Доведено, що правове життя виступає одним із різновидів суспільного життя, яке є найбільш об'ємним поняттям з усіх, якими характеризують різноманітні стосунки, що певним чином розкривають людину як першооснову суспільства.
Стверджується, що право є складним, багатовимірним явищем, яке охоплює соціальні, економічні, політичні та інші чинники суспільства і вимагає всебічного філософського осмислення, оскільки проникає в усі сфери життя людини і суспільства загалом. Регулюючи різноманітні суспільні відносини, право виступає потужним регулятором, засобом управління соціальними процесами. У праві освоюються специфічні просторово-часові характеристики правової дійсності.
Аргументовано, що правове життя, окрім усього іншого, не просто тісно пов'язане, але і невід'ємне від юридичних правил поведінки, тобто формально певних правових норм, а отже, і від юридичних наслідків, які настають у результаті добросовісного виконання або невиконання (неналежного виконання) даних правил.
Посилання
2. Нерсесянц В.С. Философия права. Москва : Норма, 1997. 652 с.
3. Матузов Н.И. Правовая система и личность. Саратов : Изд-во Сарат. ун-та, 1987. 293 с.
4. Малько А.В. Теория правовой политики. Монография. Москва : Юрлитинформ, 2012. 328 с.
5. Рулан Н. Юридическая антропология. Москва : Норма, 1999. 310 с.
6. Рубинштейн С.Л. Проблемы общей психологии. Москва : Педагогика, 1973. 424 с.
7. Філософський словник / За ред. В. І. Шинкару-ка. 2-ге вид., переробл. і допов. Київ : Голов. ред. УРЕ, 1986. 800 с.
8. Бердяев Н.А. Философия свободы. Смысл творчества. Москва : Наука, 1994. 542 с.
9. Шиянов В.А. Правовая система и правовая жизнь общества: теоретический аспект взаимодействия : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : специальность 12.00.01. Москва, 2008. 26 с.